tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 UE będzie wiedzieć jak szybko i jak daleko jeździmy. Wszystko w imię ekologii NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

UE będzie wiedzieć jak szybko i jak daleko jeździmy. Wszystko w imię ekologii

Autor: Raff 2019.08.14, 13:57 5 Drukuj

Pełny monitoring zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla zapowiada Unia Europejska. Dla nas, kierowców oznacza to kolejny krok w stronę totalnej inwigilacji.

Po aferach związanych z fałszowaniem wyników emisji spalin przez Volkswagena, ale też kilku innych producentów, stało się jasne, że wykorzystywany dotąd cykl pomiaru zużycia paliwa (a zatem i emisji) NEDC musi odejść do lamusa. Unia Europejska postanowiła swoim sposobem wykorzystać ten stan rzeczy do wprowadzenia kolejnych regulacji pozwalających inwigilować kierowców.

NAS Analytics TAG

Plany są następujące: od 1 czerwca 2021 roku każdy nowy samochód osobowy i dostawczy będzie musiał być monitorowany pod kątem faktycznego zużycia paliwa i emisji spalin w czasie jazdy. Zadba o to odpowiednie oprogramowanie, montowane przez producenta, który następnie udostępni zgromadzone informacje odpowiednim instytucjom UE.

Oprogramowanie będzie zbierać dane dotyczące różnych parametrów jazdy, takich jak prędkość, dystans, zużycie paliwa. Łatwo się domyślić, że zgromadzone dane to kopalnia wiedzy na temat sposobu korzystania przez kierowcę z pojazdu. Co ważne, do analizy zebrane informacje nie trafią anonimowo. Producent przekaże je wraz z numerem VIN pojazdu.

Jeśli okaze się, że samochody danej marki emitują zbyt dużo zanieczyszczeń, producent może mieć kłopoty. Czy wobec tego w nowych samochodach nie będą montowane systemy zniechęcające do szybkiej jazdy, takie jak niesławny przymusowy ogranicznik prędkości? Oby nie.

Na szczęście nowe regulacje nie dotyczyć będą motocykli. Przynajmniej na razie.

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 5
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę