tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Tak umiera motoryzacja, czyli Europejski Zielony Ład [FELIETON]
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Tak umiera motoryzacja, czyli Europejski Zielony Ład [FELIETON]

Autor: Raff 2019.12.13, 11:27 33 Drukuj

Ostatnie spalinowe samochody i motocykle znikną z Europy za 15 lat. Wydaje wam się to niemożliwe? Nie takie rzeczy już w Unii Europejskiej przechodziły.

O konieczności ochrony przyrody nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać - tony plastiku, śmieci, kopcące ciężarówki i kominy widzi codziennie każdy z nas. Rzecz w tym, że unijne pomysły zdają się rozwiązaniem problemów, które nie są ani najbardziej palące, ani… w ogóle problemami nie są. A gdzieś przy okazji umierają piękne idee, które, choć może przestarzałe, wciąż budzą emocje i dają nam wiele radości.

NAS Analytics TAG

Elektryk dla każdego. Czy chcesz, czy nie

Każda rodzina w UE musi mieć dostęp do samochodu elektrycznego i nie może martwić się gdzie go naładuje! - krzyczą unijni urzędnicy w przygotowanej deklaracji dotyczącej planów na najbliższe lata. Ten strasznie agresywny lobbing na rzecz pojazdów elektrycznych musi zastanawiać. Przecież prąd nie bierze się znikąd - wciąż znaczna część energii w Europie pochodzi albo z węgla, czyli paliwa kopalnego, albo z elektrowni atomowych, które także dla środowiska nie są obojętne. Jaką korzyść, poza miastami czystymi na szkodę terenów podmiejskich, dają nam owe elektryki?

Kolejnym problemem są materiały do produkcji pojazdów elektrycznych, niejednokrotnie pozyskiwane rabunkowo, przy wykorzystaniu taniej siły roboczej, czasem dzieci, transportowane wielkimi statkami po całym świecie. Statkami, napędzanymi oczywiście ropą naftową. Po zużyciu, utylizacja odpadów z elektryków obciąża środowisko znacznie bardziej niż to, co zostaje z pojazdów spalinowych.

Europejski Zielony Ład zakłada redukcję emisji spalin nawet o 50-55 proc. do 2030 r. Co to oznacza dla motoryzacji? Najpewniej zagładę, ponieważ już dziś spełnienie horrendalnych wymagań zmusza wielu producentów do oszustw, żeby wspomnieć Volkswagena, czy Porsche. Konieczność obniżenia uzyskanych z niemałym trudem wyników emisji o połowę będzie oznaczać śmierć motoryzacji, jaką znamy.

Europejski Zielony Ład zakłada całkowitą eksterminację pojazdów spalinowych. Z pragmatycznego punktu widzenia być może rozwiązanie to jest dobrym pomysłem - cichy transport i scentralizowanie emisji szkodliwych substancji może dać efekt w postaci mniejszego zanieczyszczenia. Ale ogromna część kierowców korzysta z pojazdów także z pasji, nie tylko w celach transportowych. Co z nimi? Czy petrolheads będą musieli przerzucić się na organiczne rolnictwo?

Reszta świata ma wyj...

To wszystko dzieje się w czystej, poukładanej i świadomej zagrożenia ekologicznego Europie. Tymczasem w Azji i Ameryce nikt takimi drobiazgami jak planeta Ziemia, nie zawraca sobie głowy. Śmieci wyrzuca się tam wprost do rzek, coś takiego jak normy emisji spalin nie istnieje, a ogromne, paliwożerne silniki są, w zależności od regionu, symbolem statusu lub po prostu codziennością. Naiwne jest myślenie, że sam Stary Kontynent udźwignie odpowiedzialność za całą Ziemię. Obciążymy się potwornymi kosztami i pogrzebiemy pod ich ciężarem, dając krajom Azji i Ameryki, które nie mają skrupułów, pole do rozwoju kosztem środowiska naturalnego.

Unijni aktywiści środowiskowi postulują, by ostatni spalinowy pojazd zniknął z europejskich dróg już za 15 lat. Spieszmy się kochać nasze silniki, tak szybko znikają…

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 9
Pokaż wszystkie komentarze
Autor: xxx 16/12/2019 15:30

A może to jest to samo?

Odpowiedz
Autor: Balon 17/12/2019 10:29

Ty to jesteś!!

Odpowiedz
Autor: Orwell 15/12/2019 15:11

I ja też.

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę