tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Wkrtce pojedziesz 80 km/h poza miastem i 110 km/h na autostradzie. Tak chce unijna instytucja
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
 
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Wkrtce pojedziesz 80 km/h poza miastem i 110 km/h na autostradzie. Tak chce unijna instytucja

Autor: Raff 2020.08.31, 14:09 11 Drukuj

Niższa prędkość przyniesie wymierne korzyści w postaci mniejszej emisji gazów cieplarnianych - twierdzi Europejska Agencja Środowiska i namawia do obniżenia maksymalnych prędkości.

Europejska Agencja Środowiska (EEA) to instytucja, zajmująca się badaniami i przygotowywaniem raportów dla unijnych instytucji. To na podstawie badań EEA podejmowane są w UE kluczowe decyzje dotyczące ochrony środowiska.

NAS Analytics TAG

Najnowsze badania tej instytucji dotyczyły wpływu prędkości w transporcie kołowym na emisję gazów cieplarnianych. Jak twierdzi EEA to właśnie transport był jedynym sektorem, w którym emisja gazów wzrosła od lat 90. Dziś odpowiada on za niemal 20% całkowitej emisji.

EEA sugeruje, by obniżyć maksymalne dopuszczalne prędkości na autostradach i drogach pozamiejskich. Przeprowadzone badania, wykorzystujące samochody benzynowe i diesle różnych pojemności wykazały, że obniżenie autostradowej prędkości ze 130 km/h do 110 km/h mogłoby przynieść oszczędności paliwa na poziomie 12-18%.

W polskich warunkach korzyści te byłyby zapewne jeszcze większe, ponieważ obowiązujący u nas limit prędkości na autostradzie wynosi 140 km/h. Unijna instytucja wskazuje także dodatkowe korzyści w postaci zwiększonego bezpieczeństwa.

Jakie konsekwencje dla kierowców mogą mieć wyniki badań Europejskiej Agencji Środowiska? Biorąc pod uwagę ciśnienie na redukcję zanieczyszczeń, należy spodziewać się, że rządy kolejnych państw będą obniżać maksymalne dopuszczalne prędkości. Dodatkowym argumentem za taką decyzją jest podawany przez EEA przykład, że przy obniżeniu prędkości ze 130 do 110 km/h oszczędność czasu wynosi zaledwie 9 minut na 200-kilometrowej trasie.

Kiedy proponowane nowe ograniczenia mogłyby wejść w życie? Dziś trudno powiedzieć, ale niewątpliwie należy traktować tę informację jak zwiastun trendu, który, naszym zdaniem, jest nieuchronny. Na podobny pomysł wpadli zresztą nie tak dawno nasi posłowie, którzy w interpelacji do Ministra Infrastruktury domagali się obniżenia maksymalnych prędkości w Polsce.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 8
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr