tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Polski rynek ubezpiecze skontrolowany - nie jest dobrze
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Polski rynek ubezpiecze skontrolowany - nie jest dobrze

Autor: Wojtek Grzesiak 2019.12.09, 09:56 2 Drukuj

Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę rynek ubezpieczeń w Polsce. W przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych pod lupą znalazły się takie kwestie jak czas załatwienia sprawy oraz wysokość odszkodowań.

Jednym z najczęściej pojawiających się problemów, jakie wskazuje NIK, są kłopoty z uzyskaniem odszkodowań z ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej. Klienci skarżyli się przede wszystkim na zaniżanie lub odmowę wypłaty odszkodowań. Jeżeli już odszkodowanie zostało przyznane, to pojawiał się problem w postaci niekorzystnej lub opieszałej likwidacji szkód, a także nieudostępnianiu akt szkodowych. To właśnie w sądzie kierowcy mają największe szanse na uzyskanie właściwej kwoty odszkodowania, ponieważ kwoty bezsporne są oparte o często mało precyzyjne kalkulacje.

NAS Analytics TAG

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego również podsumował działania firm ubezpieczeniowych, ale pod kątem zgłoszeń o potencjalnych naruszeniach interesów klientów. Od 1 stycznia 2014 roku do I kwartału 2018 roku wpłynęło tam 11,5 tys. zgłoszeń. Największy odsetek stanowiły sprawy związane z likwidacją szkód z polis OC, a było ich ponad 7 tysięcy.

Co proponuje NIK? Przede wszystkim rząd powinien rozważyć wskazanie lub powołanie instytucji, która zapewniłaby ochronę interesów klientów instytucji finansowych. Na liście wniosków są również akie rozwiązania jak środki prawne umożliwiające rozstrzyganie sporów z zakładami ubezpieczeń na etapie przedsądowym oraz powołanie instytucji niezależnego rzeczoznawcy biorącego udział w procesie likwidacji szkód. NIK sugeruje również określenie zasad wyznaczania kwoty odszkodowania, a także unormowanie kwestii pokrywania kosztów pojazdów zastępczych.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr