tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Okresowe ubezpieczenia OC dla motocyklistów? Na razie bez szans
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Okresowe ubezpieczenia OC dla motocyklistów? Na razie bez szans

Autor: Barry 2018.01.26, 11:20 4 Drukuj

Odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Motocyklistów i Quadowców. Tym razem Zespół, pod przewodnictwem pani poseł Iwony Michałek, podejmował trudny temat ułatwień w zakresie obowiązkowych ubezpieczeń OC dla motocyklistów i właścicieli quadów.

Jednym z zadań, jakie postawił sobie Parlamentarny Zespół ds. Motocyklistów i Quadowców, było usprawnienie przepisów dot. ubezpieczeń OC. Na poprzednich posiedzeniach zaproponowano, aby wyjść naprzeciw potrzebom właścicieli motocykli, którzy używają swoich pojazdów wyłącznie przez niewielką część roku. Są wśród nich zarówno ci, którzy jeżdżą tylko w najcieplejszych miesiącach roku, przykładowo od maja do września, jak również ci, którzy większość czasu poświęcają na naprawianie, czy przebudowywanie swoich motocykli. W takich przypadkach byłoby zasadne, aby opłacać OC tylko wtedy, kiedy motocykl jeździ po drogach publicznych, a nie wtedy, kiedy  stoi w garażu. Tego typu wyjątek stosuje się np. w przypadku maszyn rolniczych, pracujących przecież sezonowo.

NAS Analytics TAG

Na dzisiejszym spotkaniu  przedstawiciele różnych jednostek rządowych, m.in. ministerstwa finansów, wyjaśniali, na czym polega kłopot z wprowadzenia tego rodzaju wyjątku dla posiadaczy motocykli i quadów. Okazuje się, że największym problemem jest ryzyko łamania prawa i pojawienia się na drogach publicznych pojazdów bez ważnego ubezpieczenia. Takie zjawisko musi zostać wkalkulowane, co z kolei oznacza, że na skutki ewentualnego łamania prawa należałoby przeznaczyć dodatkowe środki w specjalnym funduszu. To z kolei pociąga za sobą wzrost wysokości składek ubezpieczeniowych i tak całe koło się zamyka. Mówiąc w uproszczeniu - zaoszczędzilibyśmy w miesiącach, w których nie wyjeżdżamy na motocyklach z garażu, ale zapłacilibyśmy więcej w pozostałym okresie. Najbardziej ucierpieliby Ci, którzy jeżdżą przez większą część roku lub na okrągło.

W związku z tym, że wprowadzenie okresowych ubezpieczeń OC dla motocyklistów byłoby niezwykle trudne, a już na pewno wiązałoby się z dodatkowymi kosztami, Zespół podejmie próbę zaproponowania zmian w przepisach dotyczących czasowego wyrejestrowania motocykli oraz quadów. Na najbliższym posiedzeniu członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Motocyklistów i Quadowców będą również dyskutować o propozycjach zmian dotyczących szkolenia kierowców i doskonalenia techniki jazdy. Na posiedzenie zostaną zaproszeni m.in. przedstawiciele Polskiego Związku Motorowego oraz Ministerstwa Infrastruktury. Redakcję Ścigacz.pl będzie reprezentować Piotr Baryła - redaktor naczelny portalu. Jeśli macie sugestie, uwagi lub pytania w sprawie przepisów dotyczących szkolenia kierowców w naszym kraju, piszcie w komentarzach, a my uwzględnimy/przekażemy je na posiedzeniu. 

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 3
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę