tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Wyższe składki, wypłata odszkodowania później. Ministerstwo pracuje nad zmianami w OC
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Wyższe składki, wypłata odszkodowania później. Ministerstwo pracuje nad zmianami w OC

Autor: Raff 2018.05.28, 16:21 4 Drukuj

Niewielkie podniesienie składek ubezpieczenia OC i wydłużenie terminu wypłaty odszkodowania to dwie najważniejsze zmiany, jakie znalazły się w nowelizacji ustaw przygotowywanej przez Ministerstwo Finansów.

Konieczność nowelizacji ustaw ubezpieczeniowych, którą przygotowuje Ministerstwo Finansów, wyniknęła ze względu na przepisy unijne, które nakładają na Polskę obowiązek dostosowania wysokości tak zwanych sum gwarancyjnych.

NAS Analytics TAG

Suma gwarancyjna to, najprościej mówiąc, kwota, do której ubezpieczyciel odpowiada za szkody wyrządzone przez sprawcę. Dziś wynosi ona równowartość 5 mln euro dla szkód na osobie i 1 mln euro dla szkód w mieniu. Po podwyżce wartości te wzrosną odpowiednio do 5,21 i 1,05 miliona euro.

Choć zwiększenie wartości wydaje się znikome, nie należy oczekiwać, że ubezpieczyciele pokryją wyższe koszty z własnych kieszeni - raczej będą chcieli na tej podwyżce zarobić.

To jednak nie jedyna zła informacja płynąca z przygotowywanej przez rząd nowelizacji. Przewiduje ona także wydłużenie terminu wypłaty odszkodowania ponad obecne 3 miesiące w przypadku, gdy odpowiedzialność ubezpieczyciela lub wysokość odszkodowania zależy od wyniku postępowania o wykroczenie. Dotychczas zapis taki dotyczył tylko postępowania karnego.

Co to oznacza? Jeżeli zaistnieją wątpliwości co do okoliczności szkody, ubezpieczyciel będzie mógł przeciągać wypłatę odszkodowania bardzo długo. Dobrą stroną takiego rozwiązania jest jednak to, że zakłady ubezpieczeń nie będą zmuszone odmawiać wypłaty odszkodowania przed upływem ustawowego terminu, co było dotychczas częstą praktyką.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę