tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Brak obowiązku wożenia dokumentów? Uważaj na nieprawdziwe informacje!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Brak obowiązku wożenia dokumentów? Uważaj na nieprawdziwe informacje!

Autor: Raff 2018.05.21, 16:17 Drukuj

Zniesienie obowiązku wożenia dowodu rejestracyjnego i polisy OC to jedna ze zmian, które wprowadza nowelizacja ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Ale uwaga - zmiany nie zaczną obowiązywać 4 czerwca!

Mieszanka euforii i dezinformacji - tak można określić stan wiedzy związanej z wprowadzeniem zmian w Prawie o Ruchu Drogowym. Zamieszanie wzięło się stąd, że rząd po raz kolejny zdecydował się przesunąć w czasie wprowadzenie systemu CEPiK 2.0. A to na jego sprawnym działaniu oparto pomysły zmian w przepisach.

NAS Analytics TAG

Przypomnijmy - system CEPiK 2.0 miał rejestrować dane dotyczące między innymi okresu próbnego dla kierowców, zatrzymanych praw jazdy, przeglądów technicznych, ale także umożliwiać policjantom dokonywania kontroli bez konieczności fizycznego sprawdzania dowodów rejestracyjnych i polis OC.

Ze względu na niewystarczającą stabilność systemu i brak dopracowania części funkcjonalności, zdecydowano jednak o kolejnym odsunięciu pełnego wprowadzenia CEPiK 2.0 w bliżej nieokreśloną przyszłość. O uruchamianiu kolejnych jego części decydować będzie Minister Cyfryzacji w rozporządzeniach.

Co to oznacza dla kierowców? Tylko tyle, że od 4 czerwca nadal obowiązywać będą dotychczasowe przepisy. W niektórych mediach ukazały się informacje sugerujące, że już od 4 czerwca kierowcy będą zwolnieni z obowiązku wożenia dowodu rejestracyjnego i polisy OC.

Tak jednak nie będzie - podpisana przez prezydenta ustawa wprowadza wprawdzie taką możliwość, ale jest to ściśle powiązane z uruchomieniem odpowiedniej funkcjonalności CEPiK 2.0. O tej poinformuje zaś Ministerstwo Cyfryzacji.

Pamiętajmy zatem, że nadal mamy obowiązek wożenia ze sobą dokumentów, zaś okres próbny i zielony listek dla nowych kierowców nie zaczną obowiązywać. Rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji Karol Manys, w rozmowie z portalem wp.pl stwierdził, że przy pomyślnym rozwoju wypadków, dokumenty moglibyśmy schować do szuflady pod koniec tego roku. Za brak każdego z wymaganych dokumentów grozi mandat w wysokości 50 zł.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę