tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Koniec walki z zanionymi odszkodowaniami. Bulwersujca zmiana w projekcie ustawy
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Koniec walki z zanionymi odszkodowaniami. Bulwersujca zmiana w projekcie ustawy

Autor: Raff 2019.01.21, 11:28 2 Drukuj

W skierowanym do Sejmu projekcie ustawy dotyczącym odszkodowań, w ostatniej chwili dopisano jedno zdanie. Jeżeli ustawa zostanie przegłosowana w tym kształcie, kierowcy stracą szansę wygranej w walce z zaniżonymi odszkodowaniami.

Projekt ustawy dotyczącej "dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu zabronionego" jest pilnie obserwowany przez środowiska związane z rynkiem pojazdów - między innymi organizacje zrzeszające dealerów, a także ubezpieczycieli. Być może właśnie dzięki temu zauważono bardzo niepokojącą zmianę, która będzie mieć kolosalny wpływ na sytuację kierowców.

NAS Analytics TAG

W ostatniej chwili, tuż przed przesłaniem projektu ustawy do Sejmu, na wniosek senatora PiS Grzegorza Biereckiego zmieniono punkt 9. Znalazło się w nim następujące zdanie: "Nie można przenieść wierzytelności z tytułu czynów niedozwolonych na doradcę lub osobę trzecią".

Zdaniem Związku Dealerów Samochodów to skandaliczna próba ochrony interesów branży ubezpieczeniowej. Owa "osoba trzecia" to najczęściej serwis, który próbuje odzyskać od ubezpieczyciela pieniądze za naprawę bezgotówkową lub kancelaria prawna walcząca w imieniu kierowcy o wyższe odszkodowanie.

Prawnicy są zgodni - jeśli przepis taki zostanie uchwalony, kierowcy praktycznie stracą możliwość walki o należne im odszkodowania. Ubezpieczyciele nagminnie zaniżają bowiem ich wysokość, a sprawy sądowe o odzyskanie pełnej kwoty są zwykle dla kierowców drogą przez mękę. Często także okazują się nieopłacalne - koszty sprawy sądowej przekraczają wartość różnicy w wypłaconej kwocie.

Inaczej sprawa wygląda dla kancelarii prawnych, które zawodowo zajmują się walką o odszkodowania. Tam sprawy sądowe o 500 czy 1000 złotych nie stanowią żadnego problemu i najczęściej kończą się pełnym sukcesem.

Związek Dealerów zwraca uwagę, że jeśli zagadkowy zapis pozbawi serwisy i kancelarie odszkodowawcze możliwości wyegzekwowania pełnej kwoty odszkodowania, naprawy będą przeprowadzane jak najniższym kosztem - tak, by serwis zmieścił się w zaniżonej kwocie. To z całą pewnością nie pozostanie bez wpływu na bezpieczeństwo.

Czy dopisane na ostatnią chwilę zdanie to skutek działania lobby ubezpieczeniowego? Ubezpieczycielom na pewno nie podoba się działalność kancelarii, które prowadzą dość agresywną kampanię wśród kierowców. Jednocześnie sami kierowcy robią wszystko, by zmaksymalizować wysokość odszkodowania, czasem posuwając się do oszustwa. Trudno się dziwić, że towarzystwa ubezpieczeniowe bronią się jak mogą. Ale takie brudne metody, jak dopisywanie podejrzanych klauzul w ostatniej chwili to już zagrywka poniżej pasa.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr