tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Ubezpieczyciele chcą dostępu do kont punktowych. Ministerstwo mówi: nie Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Ubezpieczyciele chcą dostępu do kont punktowych. Ministerstwo mówi: nie

Autor: Rafał Raff Betnarski 2018.01.30, 11:27 7 Drukuj

Dane o stanie konta punktowego powinny być dostępne dla ubezpieczycieli - twierdzi Polska Izba Ubezpieczeń. Pomysłowi zdecydowanie sprzeciwia się jednak Ministerstwo Cyfryzacji.

Obraz polskiego kierowcy w oczach ubezpieczycieli wciąż nie wygląda najlepiej. Jak podaje portal brd24, powołując się na raport firmy FBSerwis, Zaledwie 11% kierowców uważa, że warto przestrzegać przepisów drogowych, 80% przyznaje się do przekraczania dozwolonej prędkości o co najmniej 10 km/h, a aż 62% nie dostrzega w przekraczaniu prędkości nic złego.

__________________________________________

Pokażcie punkty!

Ubezpieczyciele chcieliby rozwiązań, które od lat stosowane są w wielu innych krajach, na przykład Wielkiej Brytanii i Irlandii. Chodzi o dostęp do kont punktowych kierowców. Taka opcja pozwalałaby ustalać preferencyjne stawki dla kierowców z czystym kontem i stosować zwyżki dla tych, którzy z przepisami są na bakier.

System taki z powodzeniem od lat działa w Stanach Zjednoczonych, gdzie informacje stanie konta punktowego są podstawą ustalania stawki ubezpieczenia. Podobnie sytuacja wygląda w Wielkiej Brytanii, gdzie kierowca dodatkowo ma obowiązek powiadamiać ubezpieczyciela o otrzymanych mandatach. Próba zatajenia tych informacji kończy się permanentnym banem na polisę w każdym towarzystwie. Jeśli ktoś w ogóle zdecyduje się ubezpieczyć potem takiego kierowcę, na pewno zaproponuje zaporową cenę.

Minister: nie ma mowy!

Pomysłowi ubezpieczycieli sprzeciwia się jednak Ministerstwo Cyfryzacji. Zdaniem urzędników rozwiązanie takie oznaczałoby złamanie zasady podwójnego karania za to samo wykroczenie. Jak twierdzi ministerstwo, przyznanie kierowcy punktów karnych i mandatu za wykroczenie jest dotkliwą karą. Dodawanie do tego zwyżki ubezpieczeniowej stanowiłoby niedopuszczalną karę dodatkową.

Ministerstwo wskazuje także, że nowe przepisy dotyczące punktów karnych, które wchodzą w życie 4 czerwca, przewidują wprowadzenie kursów reedukacyjnych dla kierowców, których stan punktowy przekroczy dopuszczalny limit. Oznacza to wzmożoną kontrolę nad kierującymi, którzy lekceważą przepisy.

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 5
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę