tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Ubezpieczyciele chcą dostępu do kont punktowych. Ministerstwo mówi: nie

Ubezpieczyciele chcą dostępu do kont punktowych. Ministerstwo mówi: nie

Autor: Rafał Raff Betnarski 2018.01.30, 11:27 7 Drukuj

Dane o stanie konta punktowego powinny być dostępne dla ubezpieczycieli - twierdzi Polska Izba Ubezpieczeń. Pomysłowi zdecydowanie sprzeciwia się jednak Ministerstwo Cyfryzacji.

Obraz polskiego kierowcy w oczach ubezpieczycieli wciąż nie wygląda najlepiej. Jak podaje portal brd24, powołując się na raport firmy FBSerwis, Zaledwie 11% kierowców uważa, że warto przestrzegać przepisów drogowych, 80% przyznaje się do przekraczania dozwolonej prędkości o co najmniej 10 km/h, a aż 62% nie dostrzega w przekraczaniu prędkości nic złego.

Pokażcie punkty!

Ubezpieczyciele chcieliby rozwiązań, które od lat stosowane są w wielu innych krajach, na przykład Wielkiej Brytanii i Irlandii. Chodzi o dostęp do kont punktowych kierowców. Taka opcja pozwalałaby ustalać preferencyjne stawki dla kierowców z czystym kontem i stosować zwyżki dla tych, którzy z przepisami są na bakier.

System taki z powodzeniem od lat działa w Stanach Zjednoczonych, gdzie informacje stanie konta punktowego są podstawą ustalania stawki ubezpieczenia. Podobnie sytuacja wygląda w Wielkiej Brytanii, gdzie kierowca dodatkowo ma obowiązek powiadamiać ubezpieczyciela o otrzymanych mandatach. Próba zatajenia tych informacji kończy się permanentnym banem na polisę w każdym towarzystwie. Jeśli ktoś w ogóle zdecyduje się ubezpieczyć potem takiego kierowcę, na pewno zaproponuje zaporową cenę.

Minister: nie ma mowy!

Pomysłowi ubezpieczycieli sprzeciwia się jednak Ministerstwo Cyfryzacji. Zdaniem urzędników rozwiązanie takie oznaczałoby złamanie zasady podwójnego karania za to samo wykroczenie. Jak twierdzi ministerstwo, przyznanie kierowcy punktów karnych i mandatu za wykroczenie jest dotkliwą karą. Dodawanie do tego zwyżki ubezpieczeniowej stanowiłoby niedopuszczalną karę dodatkową.

Ministerstwo wskazuje także, że nowe przepisy dotyczące punktów karnych, które wchodzą w życie 4 czerwca, przewidują wprowadzenie kursów reedukacyjnych dla kierowców, których stan punktowy przekroczy dopuszczalny limit. Oznacza to wzmożoną kontrolę nad kierującymi, którzy lekceważą przepisy.

Zdjęcia
Komentarze 5
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę