tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Trybunał UE orzekł w sprawie kierowcy z Łotwy, który upierał się, że liczba punktów karnych, to jego dane wrażliwe
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Trybunał UE orzekł w sprawie kierowcy z Łotwy, który upierał się, że liczba punktów karnych, to jego dane wrażliwe

Autor: Andrzej Sitek 2021.06.24, 11:18 Drukuj

Czy punkty karne przyznawane kierowcom powinny być jawne, publiczne dostępne i udostępniane wszystkim osobom, które wyrażą taką chęć? Nad sprawą musiał pochylić się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który badał przypadek obywatela Łotwy.

Kierowca z Łotwy nie zgodził się z decyzją tamtejszej dyrekcji bezpieczeństwa drogowego, która udostępnia informacje o nałożonych punktach karnych wszystkim osobom, które się o to zwrócą - i to bez uzasadnienia konieczności pozyskania tego typu danych kierowców.

NAS Analytics TAG

Sprawa finalnie trafiła do Trybunału Sprawiedliwości UE, ponieważ łotewskie władze uznały za konieczne udostępnianie danych osobowych dotyczących punktów karnych za wykroczenia drogowe, argumentując swoją decyzję koniecznością poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Trybunał orzekł, że owa konieczność nie została wykazana. Ponadto ani prawo publicznego dostępu do dokumentów urzędowych, ani prawo do wolności informacji nie uzasadniają takiego uregulowania. Teraz władze Łotwy będą musiał przestrzegać RODO w zakresie informowania osób trzecich o punkach karnych obywateli kraju.

W Polsce regulacje prawne tej kwestii obowiązują od dawna. Informację o punktach na swoim koncie może poznać każdy kierowca pytając się o nie w komisariacie policji lub - za pomocą usługi systemu CEPiK2.0 - uzyskać dostęp do aktualnych danych z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Ale możemy sprawdzić tylko własne punkty karne i nie dowiemy się, ile punktów ma ktoś inny.  

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę