tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Koniec z uczciwymi odszkodowaniami! Fala krytyki pod adresem nowelizacji ustawy
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Koniec z uczciwymi odszkodowaniami! Fala krytyki pod adresem nowelizacji ustawy

Autor: Raff 2019.02.14, 13:30 1 Drukuj

Poszkodowani w wypadkach kierowcy mogą stracić szansę na wygraną w przypadku zaniżonego odszkodowania. Wszystko przez wprowadzony w ostatniej chwili przez senatora Biereckiego zapis, który stawia ubezpieczycieli w niezwykle uprzywilejowanej pozycji.

O tej sprawie pisaliśmy już pod koniec stycznia. Do projektu ustawy dotyczącej "dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu zabronionego", w ostatniej chwili, na wniosek senatora PiS Grzegorza Biereckiego dopisano sentencję "Nie można przenieść wierzytelności z tytułu czynów niedozwolonych na doradcę lub osobę trzecią".

NAS Analytics TAG

Sytuacja wywołała oburzenie zarówno wśród części posłów, jak i specjalistów. Aleksander Daszewski z biura Rzecznika Finansowego wskazywał na absurdalność takiego zapisu w kontekście demokratycznego państwa prawa. Jego zdaniem odbieranie obywatelowi możliwości dysponowania własnym długiem jest całkowicie nieuzasadnione.

Suchej nitki na tej zmianie nie pozostawił także Paweł Tuzinek, radca prawny Związku Dealerów Samochodów, prezes Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego. Na portalu prawo.pl pisał on "Jeżeli wejdzie zakaz cesji, to cofniemy się do początku lat 90, ponieważ żaden warsztat nie będzie klientowi prowadził naprawy z tym ryzykiem, że klient weźmie pieniądze do ręki. Klienci więc będą musieli przedpłacać z góry na naprawę".

O co dokładnie chodzi? Większość spraw związanych z naprawami bezgotówkowymi prowadzona jest na podstawie upoważnień, nie cesji. Jednak po wprowadzeniu tak brzmiącego przepisu, tylko poszkodowany będzie mógł odebrać odszkodowanie. Mało prawdopodobne, by jakikolwiek warsztat zaryzykował prowadzenie kosztownych napraw bez odpowiedniego zabezpieczenia.

Zdaniem Związku Dealerów Samochodów zapis wprowadzony przez posła Biereckiego to rezultat skutecznego lobbingu branży ubezpieczeniowej. Owa "osoba trzecia" to najczęściej serwis, który próbuje odzyskać od ubezpieczyciela pieniądze za naprawę bezgotówkową lub kancelaria prawna walcząca w imieniu kierowcy o wyższe odszkodowanie.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr