tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Zero ofiar do 2050 roku. Czy unijna strategia wykluczy motocykle z dróg? NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Zero ofiar do 2050 roku. Czy unijna strategia wykluczy motocykle z dróg?

Autor: Raff 2018.06.05, 15:19 8 Drukuj

Rok 2050 ma być ostatnim, w którym giną na drogach ludzie - to jeden z celów Komisji Europejskiej. Zadanie jest rozwinięciem projektu Vision Zero, który… wykluczał motocykle z dróg.

W 2009 roku ogłoszono przełomowy projekt Vision Zero. Jego autor, Claes Tingvall opowiadał o rozmaitych elementach infrastruktury drogowej, strategii ruchu i systemach elektronicznych, których celem jest totalna redukcja ofiar śmiertelnych na drogach.

Dziennikarze szybko zauważyli, że projekt nijak nie pasuje do motocykli. Pytany o tę sprawę Tingvall odpowiadał, że "być może trzeba będzie rozważyć całkowite wycofanie motocykli z dróg". Po miażdżącej krytyce środowisk motocyklowych wycofano się na szczęście z tego pomysłu, ale sama idea totalnego bezpieczeństwa żyje i ma się dobrze.

Komisja Europejska ma plan, by do roku 2050 liczba śmiertelnych ofiar wypadków komunikacyjnych spadła do zera. O tym, że nie jest to pomysł niemożliwy do wykonania niech świadczy nasze Jaworzno, w którym taka sztuka niemal się udała.

Na szczęście unijni technokraci nie wspominają otwarcie o eliminacji motocykli. Najnowsze pomysły Ducati i KTM wskazują jednak, że motocykle, wzorem samochodów, będą stopniowo faszerowane coraz nowszymi systemami wspomagającymi kierowcę podczas jazdy. W przyszłych jednośladach pojawią się zatem systemy zapobiegania kolizjom, funkcje wykrywania pieszych oraz rowerzystów, asystent pasa ruchu czy system wykrywania zmęczenia kierowcy.

Czy te motocykle z przyszłości będą jednak w stanie dać nam jakąkolwiek frajdę z jazdy?

  NAS Analytics TAG

Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 4
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę