tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Jazda na ogonie będzie wykroczeniem. Nowe przepisy już w przyszłym roku

Jazda na ogonie będzie wykroczeniem. Nowe przepisy już w przyszłym roku

Autor: Raff 2018.07.11, 13:15 Drukuj

Niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu ma być surowo karane. Ministerstwo Infrastruktury kończy prace nad odpowiednimi przepisami, które uregulują tę kwestię.

Obecne przepisy dość ogólnikowo mówią o kwestii bezpiecznego odstępu. Kierowca zobowiązany jest "utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu". Jak jednak pokazuje praktyka, najechanie na tył pojazdu jest jednym z najczęstszych zdarzeń drogowych - w 2017 r. na samych tylko autostradach doszło do 112 wypadków spowodowanych siedzeniem na ogonie.

Ministerstwo zdaje sobie sprawę z problemu, więc pracuje nad zmianą przepisów. Nowe regulacje byłyby rozwinięciem przepisu, który już funkcjonuje w polskim prawie i dotyczy jazdy w tunelu - mowa tam o minimalnym odstępie 50 m.

Jest bardzo prawdopodobne, że, wzorem niemieckich czy włoskich, także polskie przepisy uzależnią odstęp od prędkości - im szybciej jedziesz, tym większy odstęp musisz zachować. Na włoskich autostradach wynosi on 3 sekundy, w Niemczech połowę prędkości (np. 140 km/h - 70 m).

Przestrzeganie nowych przepisów będzie kontrolowane przez policję. Nowe lidary - LTI TrueCam posiadają funkcję mierzenia odległości między pojazdami. Nowelizacja ustawy ma zacząć obowiązywać w 2019 r.

Zdjęcia
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę