tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Polskie żniwa, czas wypadków. Na te rzeczy zwróć szczególną uwagę

Polskie żniwa, czas wypadków. Na te rzeczy zwróć szczególną uwagę

Autor: Raff 2018.07.11, 18:25 1 Drukuj

Żniwa to czas niepewnych traktorzystów, błota na drogach i, niestety, także wypadków motocyklowych. Podczas jazdy bocznymi drogami warto pamiętać o kilku sprawach - pozwoli to zminimalizować ryzyko kłopotów.

Tradycyjnie od połowy czerwca do połowy sierpnia na polskie drogi wyjeżdżają tony sprzętu rolniczego. Chwała rolnikom, że ciężko pracują, byśmy mieli co jeść. Uszanujmy ich pracę i zwracajmy baczną uwagę na to, co dzieje się na drodze. Chwila nieuwagi może nas bowiem bardzo drogo kosztować.

Szczególnie niebezpieczne są boczne drogi powiatowe, tak lubiane przez motocyklowych turystów. To właśnie tam najczęściej pojawiają się ciągniki, kombajny i inny rolniczy szpej.

Znaki drogowe

Z pewnością każdy z nas kojarzy znak ostrzegawczy A-18A "Zwierzęta gospodarskie". Warto zwrócić na niego szczególną uwagę właśnie teraz, podczas żniw - zwykle tam, gdzie się pojawia, napotkać można dużą aktywność rolniczą - oprócz zwierzęcych odchodów na drodze, niczym niezwykłym nie będzie nieoświetlona przyczepa lub błoto leżące na zakręcie.

Wyjazd z pola

Ciągnik z dwiema przyczepami nie złoży się na wyjeździe prostopadłym do drogi. Rolnicy bardzo często wybierają wyjazdy zlokalizowane na zakrętach - dzięki temu bez kłopotu i niepotrzebnego manewrowania mogą wyjechać z pola na drogę. Pamiętaj o tym, kiedy będziesz chciał na pewniaka wchodzić w zakręt o ograniczonej widoczności.

Stan techniczny

Wiele maszyn rolniczych pracuje tylko kilka miesięcy w roku. Ich właściciele czasem nie dbają o stan techniczny swoich pojazdów tak, jak powinni. Ciągniki, przyczepy, kombajny i inne tego typu pojazdy trzeba traktować na drodze jak potencjalne zagrożenie - nigdy nie wiadomo czy kierowca ma sprawne hamulce, czy działają kierunkowskazy. Zajeżdżając mu drogę ryzykujesz, że nie wyhamuje, a podczas próby wyprzedzania może się okazać, że skręca on do sklepu po wieczorne piwko.

Nieuważna jazda

Jeśli mieliście kiedyś okazję jechać kombajnem po drodze, z pewnością wiecie, że czynność taka przypomina manewrowanie pełnym wózkiem sklepowym wśród przedszkolaków. Jazda ciągnikiem z przyczepami też do łatwych nie należy. Do tego dochodzi zmęczenie całodzienną pracą - jeśli spotkasz na drodze jeden z takich pojazdów, ustępuj - i tak nie masz żadnych szans.

Alkohol

Jest tajemnicą poliszynela, że istnieje niewielka grupa rolników, którzy umilają sobie czas pracy na polu napojami wyskokowymi. Droga powrotna z pola oznacza zatem ogromne zagrożenie dla innych użytkowników drogi. Bądź ostrożny i uważnie obserwuj zachowanie pojazdu na drodze.

Topografia

Jeśli widzisz po lewej zabudowania gospodarskie, a po prawej pracujący w polu ciągnik, to możesz na drodze spodziewać się błota lub piachu. Dlaczego? Przecież ten ciągnik musiał na pole jakoś przejechać. Obserwuj układ wsi i spodziewaj się niespodziewanego.

Zdjęcia
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę