tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Prawo jazdy w dowolnym urzędzie? Nieprędko, problemem system CEPiK

Prawo jazdy w dowolnym urzędzie? Nieprędko, problemem system CEPiK

Autor: Raff 2018.09.24, 15:18 Drukuj

Niewydolny system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców to główna przeszkoda dla wprowadzenia możliwości wyrobienia prawa jazdy w dowolnym urzędzie, tak, jak ma to miejsce z dowodami osobistymi.

Od 2010 roku każdy, kto chce wyrobić lub wymienić dowód osobisty, może to zrobić w dowolnym urzędzie w Polsce. Urzędnicy dysponują jednolitą bazą danych, która umożliwia weryfikację tożsamości obywatela.

Mogłoby się wydawać, że podobnie da się zrobić z prawem jazdy. Niestety - za obsługę tego dokumentu odpowiada niesławny CEPiK 2.0, czyli system, który mimo niezliczonych poprawek oraz zaangażowania sił i środków, nadal nie został w pełni wdrożony. Z powodu problemów z integracją sieci komputerowych i błędów w skryptach samego systemu, CEPiK 2.0 nie jest dostępny w wielu urzędach, zaś tam, gdzie jest dostępny, nie zawsze podaje aktualne informacje.

To najważniejsza przeszkoda w uruchomieniu możliwości wyrobienia dokumentu prawa jazdy w dowolnym urzędzie. Urzędnicy muszą mieć pewność, że osoba, która złożyła wniosek, posiada stosowne uprawnienia. Sprawdzenie tej informacji w urzędzie macierzystym nie stanowi problemu, obsługa interesanta zameldowanego w innym miejscu wymagałaby jednak konieczności skorzystania z nie do końca wiarygodnej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad wprowadzeniem pełnej funkcjonalności systemu - będzie ona potrzebna między innymi do wprowadzenia nowych przepisów dotyczących karania za fałszowanie przebiegu pojazdu. Niestety ministerstwo wciąż nie jest w stanie podać konkretnej daty pełnego uruchomienia CEPiK 2.0. Do tego czasu prawo jazdy będzie można odbierać tylko w miejscu zameldowania.

Zdjęcia
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę