tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Prawo jazdy w dowolnym urzędzie? Nieprędko, problemem system CEPiK
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Prawo jazdy w dowolnym urzędzie? Nieprędko, problemem system CEPiK

Autor: Raff 2018.09.24, 15:18 Drukuj

Niewydolny system Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców to główna przeszkoda dla wprowadzenia możliwości wyrobienia prawa jazdy w dowolnym urzędzie, tak, jak ma to miejsce z dowodami osobistymi.

Od 2010 roku każdy, kto chce wyrobić lub wymienić dowód osobisty, może to zrobić w dowolnym urzędzie w Polsce. Urzędnicy dysponują jednolitą bazą danych, która umożliwia weryfikację tożsamości obywatela.

NAS Analytics TAG

Mogłoby się wydawać, że podobnie da się zrobić z prawem jazdy. Niestety - za obsługę tego dokumentu odpowiada niesławny CEPiK 2.0, czyli system, który mimo niezliczonych poprawek oraz zaangażowania sił i środków, nadal nie został w pełni wdrożony. Z powodu problemów z integracją sieci komputerowych i błędów w skryptach samego systemu, CEPiK 2.0 nie jest dostępny w wielu urzędach, zaś tam, gdzie jest dostępny, nie zawsze podaje aktualne informacje.

To najważniejsza przeszkoda w uruchomieniu możliwości wyrobienia dokumentu prawa jazdy w dowolnym urzędzie. Urzędnicy muszą mieć pewność, że osoba, która złożyła wniosek, posiada stosowne uprawnienia. Sprawdzenie tej informacji w urzędzie macierzystym nie stanowi problemu, obsługa interesanta zameldowanego w innym miejscu wymagałaby jednak konieczności skorzystania z nie do końca wiarygodnej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad wprowadzeniem pełnej funkcjonalności systemu - będzie ona potrzebna między innymi do wprowadzenia nowych przepisów dotyczących karania za fałszowanie przebiegu pojazdu. Niestety ministerstwo wciąż nie jest w stanie podać konkretnej daty pełnego uruchomienia CEPiK 2.0. Do tego czasu prawo jazdy będzie można odbierać tylko w miejscu zameldowania.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę