tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Cofasz licznik przed sprzedażą? Spodziewaj się nawet 5 lat więzienia!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Reklama

NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Cofasz licznik przed sprzedażą? Spodziewaj się nawet 5 lat więzienia!

Autor: Raff 2018.09.19, 11:10 1 Drukuj

Od 3 miesięcy do 5 lat więzienia za przekręcenie licznika grozi od dzisiaj właścicielowi i osobie, która dopuszcza się oszustwa. Rząd zaakceptował propozycje Ministerstwa Sprawiedliwości.

"Kopanie szafy", jak zwykło się określać fałszowanie przebiegu pojazdów, jest dziś procederem na tyle powszechnym, że właściwie nikogo on już nie dziwi. Internet jest pełen ofert "korekty liczników", usługi takie reklamowane są nawet na… szyldach przydrożnych warsztatów.

NAS Analytics TAG

Niewiele w tym względzie pomogło wprowadzenie obowiązku wpisywania przebiegu pojazdu podczas każdego badania technicznego. Sprytni oszuści cofają liczniki przed każdym badaniem, utrzymując znikome przebiegi przez długie lata.

Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło położyć kres tym praktykom i przygotowało propozycję zmian w przepisach. Obejmą one dokładniejszą kontrolę przebiegu pojazdu i surowe kary za fałszowanie tych wskazań.

Podczas każdej kontroli drogowej prowadzonej przez uprawnione służby, czyli policję, Straż Graniczną, Inspekcję Transportu Drogowego, Żandarmerię Wojskową lub służbę celną, funkcjonariusze sprawdzą przebieg pojazdu i wprowadzą go do systemu CEPiK. Diagności z kolei będą zobowiązani wprowadzać do tej bazy danych każdą informację o wymianie licznika.

Za każdą nieuprawnioną ingerencję we wskazania licznika, grozić będzie kara więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat. Przestępstwo kwalifikowane będzie jako oszustwo. Odpowiadać za nie będą zarówno zleceniodawca - na przykład właściciel lub handlarz, jak i wykonawca, czyli na przykład mechanik. Jeżeli właściciel "zapomni" zgłosić wymiany licznika, będzie musiał liczyć się z grzywną w wysokości 3 tysięcy zł.

Podobne rozwiązania funkcjonują od dawna w wielu krajach Europy - między innymi we Francji, Niemczech, Austrii i w Czechach. Niestety, system nie jest jednolity na terenie Unii Europejskiej, co oznacza, że popełnienie oszustwa za granicą nie będzie łatwe do wykrycia w Polsce. Wprowadzenie takich regulacji na terenie Wspólnoty jest jednak kwestią czasu.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę