tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Więzienie za cofanie licznika przegłosowane! Posłowie niemal jednomyślni NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Więzienie za cofanie licznika przegłosowane! Posłowie niemal jednomyślni

Autor: Raff 2019.03.17, 10:48 Drukuj

Od 3 miesięcy do 5 lat więzienia  - taka kara grozić będzie za nieuprawnioną ingerencję we wskazania licznika przebiegu w pojeździe. Sejm niemal jednogłośnie przyjął nowelizację ustawy.

Cofanie licznika to w Polsce prawdziwa plaga. Niestety, jak to zwykle bywa, przyczyn takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Niewątpliwie należy do nich chęć zysku - motocykl czy samochód z niższym przebiegiem można drożej sprzedać. Część winy ponoszą jednak również sami nabywcy, którzy naiwnie chcą wierzyć, że 10-letnie auto ma przebieg poniżej 200 tys. km, a podróżne enduro w podobnym wieku na najechane zaledwie 20 tys. km.

~~~~~------~~~~~

Owszem, takie przypadki się zdarzają, ale to prawdziwa rzadkość - dziesięcioletniego motocykla z przebiegiem około 20 tys. km można szukać wśród sportów lub customów, znalezienie sprzętu turystycznego z tak niewielkim nalotem to prawdziwy cud.

Wszystko to sprawia, że w sieci roi się od ofert "korekty liczników", wykonawcy takich usług nie mają oporów przed reklamowaniem się nawet na szyldach przydrożnych warsztatów.

Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło skończyć z tą patologią. Projekt, nowelizacji przepisów, przygotowany w ubiegłym roku przez resort, mimo kłopotów związanych z czasowym wstrzymaniem prac, został właśnie przegłosowany przez Sejm. Za wprowadzeniem kar opowiedziało się 417 z 460 posłów.

Za nieuprawnioną ingerencję we wskazania licznika przebiegu pojazdu, grozić będzie kara więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat - taka jak za oszustwo. Odpowiadać karnie będą zarówno zleceniodawca, jak i wykonawca. Wymiana licznika bez zgłoszenia tego faktu diagnoście oznaczać będzie karę grzywny w wysokości 3 tysięcy zł.

Stan licznika sprawdzać będą także podczas każdej kontroli uprawnione służby - policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa lub służba celna. Funkcjonariusz wpisze przebieg do systemu CEPiK.

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę