tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Błąd czy celowe działanie? Posłowie uśmiercają ustawę o kręceniu liczników
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Błąd czy celowe działanie? Posłowie uśmiercają ustawę o kręceniu liczników

Autor: Raff 2019.05.22, 10:59 Drukuj

Posłowie pogrzebali ustawę o kręceniu liczników - ktoś zapomniał albo celowo pominął niezwykle ważny artykuł w nowelizacji. Sytuacja jest patowa, bo ustawa miała zacząć obowiązywać 25 maja.

Nowelizacja Kodeksu Karnego miała ukrócić powszechny w Polsce proceder cofania wskazań liczników przebiegu. Od 3 miesięcy do 5 lat miało grozić osobie, która takiego czynu się dopuszcza lub takie działania zleca. Nowe przepisy miały zacząć obowiązywać 25 maja.

NAS Analytics TAG

Za penalizację tych działań odpowiadać miał artykuł 306a, który brzmiał:

"Art. 306a § 1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w ust. 1.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1 lub 2, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.".

Tymczasem, jak zauważa w swoim felietonie Tymon Grabowski (Złomnik), przepis ten całkowicie zniknął z finalnego tekstu, który Sejm przyjął 16 maja:

"Art. 306a. § 1. Kto dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 296 § 1 lub 2, art. 296a § 1, art. 297 § 1 lub 2, art. 298 § 1, art. 299 § 1 lub 2, art. 303 § 1, w stosunku do mienia o wartości większej niż pięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od lat 3 do 20.

§ 2. Kto dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 296 § 1 lub 2, art. 296a § 1, art. 297 § 1 lub 2, art. 298 § 1, art. 299 § 1 lub 2, art. 303 § 1, w stosunku do mienia o wartości większej niż dziesięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od lat 5 do 25."

Wygląda to raczej na oczywistą pomyłkę podczas przygotowywania tekstu ustawy, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że istnieje jakieś niezwykle wpływowe lobby, które nie chce dopuścić do wprowadzenia surowych kar za manipulacje przy licznikach.

Co dalej zatem z bardzo potrzebną ustawą o licznikach? Będziemy śledzić ten wątek.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę