tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Jazda bez prawka, rejestracja przez internet i likwidacja karty pojazdu ju niebawem!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Jazda bez prawka, rejestracja przez internet i likwidacja karty pojazdu ju niebawem!

Autor: Raff 2020.07.22, 11:39 Drukuj

Sejmowa Komisja Infrastruktury wydała pozytywną opinię o zmianach w Prawie o ruchu drogowym. Oznacza to, że rejestracja pojazdu przez internet, likwidacja karty pojazdu i nalepki kontrolnej oraz zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy jest już na wyciągnięcie ręki.

Posiedzenie sejmowej Komisji Infrastruktury odbyło się we wtorek, 21 lipca. Dyskutowano o zmianach, zaproponowanych przez ministerstwa Infrastruktury i Cyfryzacji w ramach tak zwanego pakietu deregulacyjnego. Chodzi o wyeliminowanie przepisów, które są zbędne w obliczu postępującej cyfryzacji kraju.

NAS Analytics TAG

Jednym z takich właśnie przepisów jest obowiązek posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy. Wszystkie pozostałe dokumenty, w tym polisa OC, czy dowód rejestracyjny, usunięto już z listy obowiązkowych podczas kontroli. Omawiana na komisji nowelizacja ma usunąć także ostatni z nich - prawo jazdy.

Dziś dokument ten wciąż jest wymagany podczas kontroli, a za jego brak grozi mandat w wysokości 50 zł. Od kilku tygodni testujemy elektroniczną wersję prawka, dostępną w aplikacji mObywatel, ale jak dotąd żaden z kontrolujących nas funkcjonariuszy nie chciał uznać takiej formy dokumentu, zasłaniając się brakiem wytycznych w tym zakresie.

Kolejną zmianą, którą przynieść mają nowe przepisy, jest likwidacja karty pojazdu i nalepki kontrolnej. Obie te rzeczy nie mają już dziś uzasadnienia, ponieważ wszystkie dane dotyczące pojazdu, w tym jego historii i modyfikacji, dostępne są w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Zmiany dotkną także osób, które rejestrują zakupione pojazdy. Pojawi się opcja rejestracji pojazdu przez internet, ale dotyczyć ona będzie tylko salonów autoryzowanych przez producentów aut. Komisy samochodowe i prywatni nabywcy będą zmuszeni stosować dotychczasowe procedury. Jak uzasadniał to wiceminister infrastruktury Rafał Weber, pełne otwarcie systemu mogłoby szybko doprowadzić do jego rozszczelnienia.

Osoba fizyczna, nabywająca pojazd w kraju, będzie mogła jednak zachować dotychczasową tablicę rejestracyjną, zniknie obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego po zapełnieniu go wpisami dotyczącymi przeglądów technicznych, pojawi się także możliwość czasowej rejestracji.
Zaopiniowany przez Komisję Infrastruktury projekt musi teraz zostać zatwierdzony przez Sejm i Senat, a następnie podpisany przez Prezydenta. Jest szansa, że zmian doczekamy jeszcze w tym roku.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr