tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Rekordowa liczba oszustw ubezpieczeniowych - wyudzenia na ponad 155 mln z
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
 
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Rekordowa liczba oszustw ubezpieczeniowych - wyudzenia na ponad 155 mln z

Autor: Janusz Bbenek 2020.03.13, 14:20 Drukuj

Poznaliśmy raport Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) dotyczący wyłudzeń w 2018 roku w ubezpieczeniach majątkowych. Szkody z tych przestępstw były najwyższe od trzech lat, a znakomita większość z nich dotyczy polis OC i AC na pojazdy.

Raport PIU za rok 2018 ukazał się dopiero teraz, zawiera jednak bardzo szczegółowe informacje. Łączna wartość szkód z tytułu wyłudzeń z polis majątkowych wyniosła wedy 214,6 mln zł i jest wyższa niż w 2016 (211,9 mln) i 2017 roku (195,4). Oszustwa związane z polisami na pojazdy stanowią 80 procent takich przestępstw. W 2018 roku wyłudzono w ten sposób 155,8 mln zł. 

NAS Analytics TAG

Najwięcej wyłudzeń ma miejsce w obszarze obowiązkowych ubezpieczeń OC, gdzie oszuści doprowadzają do zdarzeń na drodze, o których spowodowanie oskarżają później innych kierowców, oczywiście w celu ściągnięcia pieniędzy z ich polisy. W 2018 roku zarejestrowano 5028 takich działań, na łączna szkodę 70,4 mln zł. Wyraźnie mniej było prób oszustwa na autocasco - 1929, ale tutaj wnioskowano o wyższe sumy, co dało łącznie 59,7 mln zł. Roszczenia związane z poszkodowanymi osobami to 1591 przypadków i 25,7 mln zł strat. 

Ubezpieczenia komunikacyjne stanowią aż 58% przychodów działających w Polsce towarzystw ubezpieczeniowych. Jednocześnie straty z powodu działań oszustów wpływają również na wysokość składek dla uczciwych klientów. Jedną z propozycji PIU jest zwiększenie wspólnych wysiłków poszczególnych firm w celu wykrywania tego typu przestępstw. Ma w tym pomóc specjalna baza danych o kolizjach i naprawach, a także szersze pozyskiwanie danych z elektronicznych urządzeń sterujących poszczególnymi podzespołami. Dzięki nim będzie można lepiej poznać realne parametry pracy pojazdu na chwilę przed zdarzeniem.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr