tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Oszuści wysyłają fałszywe powiadomienia o mandatach. Wyłudzają dane do kont bankowych
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Oszuści wysyłają fałszywe powiadomienia o mandatach. Wyłudzają dane do kont bankowych

Autor: Alonzo 2021.04.04, 22:03 1 Drukuj

Policja ostrzega przed nową metodą działania oszustów. Otóż wysyłają oni wiadomości, w których ponaglają do zapłacenia zaległego mandatu. W wiadomości umieszczają nawet link do dokonania szybkiej płatności, ale pod tym linkiem kryje się jedno ogromne niebezpieczeństwo.

Jeżeli otrzymacie wiadomość, w której nadawca o dość sugestywnej nazwie "POLICJA" wzywa Was do zapłaty zaległego mandatu, strasząc równocześnie komornikiem, to uważajcie. Treść przykładowej wiadomości może brzmieć następująco:

NAS Analytics TAG

Masz nie opłacony mandat karny.
W dniu 31.03,2021 twoj mandat
zostanie przekazany do komornika z
tytułu zaleglosci 10.00 PLN
Oplac teraz www.placimy24.net/
87669

Od razu zwróćcie uwagę na błąd w słowie "nie opłacony". Przestępcy często są bardzo dobrymi specjalistami w swoich fachu, ale nie wywodzą się z ławek prymusów w szkole. Okazuje się, że jednym z najczęstszych sposobów na zdemaskowanie wiadomości od przestępcy jest znalezienie w niej błędów ortograficznych lub gramatycznych. Ta reguła jest podawana na wszystkich szkoleniach w zakresie obrony przed wyłudzaniem danych i phishingiem. Chociaż wydaje się, że błędy w wiadomości są wręcz niewiarygodnym znakiem rozpoznawczym oszustów, to w rzeczywistości tak właśnie jest. Wyżej przytoczona wiadomość pochodzi bezpośrednio z obecnie stosowanej przez złodziei próby wyłudzenia danych do kont bankowych i zawiera o dziwo błąd, bo "nie z przymiotnikami" piszemy razem. Ta skłonność złodziei i oszustów do robienia błędów językowych wynika właśnie z ich słabego wykształcenia w zakresie przedmiotów szkolnych. To, że są wybitnie inteligentni, sprytni i wyszkoleni w złodziejskich technikach, nie pozostawia żadnej wątpliwości.

Po kliknięciu podany w wiadomości link przechodzimy do strony, która do złudzenia przypomina jakiś popularny serwis przelewów online. Jeżeli jednak podejmiemy próbę zalogowania się do swojego konta bankowego w tym serwisie, to operacja nie przejdzie dalej, a jedynie oszuści otrzymają wprowadzone przez nas dane.

Policja nie egzekwuje mandatów. Zajmują się tym urzędy skarbowe i współpracujący z nimi komornicy. Jeżeli więc otrzymacie od Policji wezwanie do zapłaty z opcją zrealizowania całej operacji natychmiast za pośrednictwem podanego linku, to jest to zwyczajne oszustwo i próba wyłudzenia danych.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 0
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę