tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Ubezpieczyciele zaniżają wysokość odszkodowań z AC. Rzecznik Finansowy żąda zmian
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Ubezpieczyciele zaniżają wysokość odszkodowań z AC. Rzecznik Finansowy żąda zmian

Autor: Raff 2020.08.19, 10:25 Drukuj

Rzecznik Finansowy pogroził palcem ubezpieczycielom. Chodzi o praktyki ekstremalnego zaniżania lub zawyżania wycen naprawy pojazdów, w zależności od tego, czy chodzi o naprawę, czy szkodę całkowitą.

O co konkretnie chodzi? Powszechną wśród ubezpieczycieli praktyką jest manipulowanie kosztami napraw z ubezpieczenia autocasco dla uzyskania najkorzystniejszego dla siebie efektu. W przypadku poważniejszego uszkodzenia, firmy ubezpieczeniowe bardzo często orzekają szkodę całkowitą, ponieważ koszty naprawy przekraczają 70 procent wartości pojazdu.

NAS Analytics TAG

Problem w tym, że owe "70 procent" liczone jest na podstawie cen nowych, oryginalnych części, bez uwzględnienia ich amortyzacji. Dokładnie odwrotną praktykę ubezpieczalnie stosują wyceniając naprawy cząstkowe pojazdów. Tutaj odszkodowania bywają ekstremalnie niskie, ponieważ uwzględniane są zamienniki części oryginalnych, amortyzacja części (nawet 60 procent), albo obie te opcje jednocześnie.

Stosowanie podwójnych standardów bywa zatem korzystne dla ubezpieczyciela, ale skrajnie niekorzystne dla ubezpieczonego. W przypadku szkody całkowitej, wypłacane jest odszkodowanie pomniejszone o wartość wraku. W praktyce jednak suma taka ani nie wystarczy do przeprowadzenia naprawy zgodnej ze sztuką, ani zakup nowego pojazdu podobnej klasy.

Podobny problem napotykają osoby, chcące naprawić pojazd po niewielkiej stłuczce. Kwoty proponowane przez ubezpieczycieli bardzo często są kompletnie nieadekwatne do cen części i usług.

Sprawą podwójnych standardów, stosowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe, po lawinie skarg, zajął się wreszcie Rzecznik Finansowy. Wystąpił on do czterech największych towarzystw, skupiających ponad połowę rynku ubezpieczeń, o natychmiastowe zaniechanie nieuczciwych praktyk. Termin wydania oświadczeń upływa z końcem sierpnia, jeśli ubezpieczyciele nie zareagują, sprawa zostanie skierowana do sądu.

 

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę