tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Jaka kara za brak ubezpieczenia OC w 2020?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Jaka kara za brak ubezpieczenia OC w 2020?

Autor: Barry 2020.03.23, 18:13 2 Drukuj

Wystarczy jeden dzień przerwy między kolejnymi umowami obowiązkowego ubezpieczenia OC, aby zostać ukaranym dotkliwą karą. Ile wynoszą kary w przypadku motocykla i samochodu w 2020 roku? Jak uniknąć płacenia kary?

Wysokość nakładanej kary jest zależna od rodzaju pojazdu, długości okresu bez ważnego OC oraz aktualnej, minimalnej płacy brutto. Ta ostatnia w roku 2020 wynosi 2600 zł. Co to oznacza w praktyce? Jakie grożą nam kary za brak ubezpieczenia lub przerwanie ciągłości ubezpieczenia OC oraz w jaki sposób możemy zostać przyłapani na braku OC?

NAS Analytics TAG

Najczęstszą sytuacją, kiedy ciągłość ubezpieczenia OC zostaje przerwana, jest zakup pojazdu z drugiej ręki, okresowe korzystanie z polisy ubezpieczeniowej poprzedniego właściciela pojazdu (do chwili jej wygaśnięcia), a następnie przeoczenie terminu i nie zawarcie nowej umowy w odpowiednim czasie. Często przyzwyczajamy się, że umowa ubezpieczenia OC jest automatycznie przedłużana z roku na rok i rzeczywiście tak się dzieje, kiedy już ubezpieczymy nowo zakupiony pojazdy. W przypadku, kiedy korzystamy z polisy poprzedniego właściciela, ta nie ulegnie automatycznemu przedłużeniu.

Kiedy zostanę ukarany za brak OC?

UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, dysponuje specjalnym systemem informatycznym, tzw. wirtualnym policjantem. Oznacza to, że wcale nie musimy zostać przyłapani przez policjanta podczas kontroli drogowej. System informatyczny UFG sam wykrywa przerwy w ciągłości ubezpieczenia OC. Nawet, jeśli taka np. kilkudniowa przerwa nastąpiła wiele miesięcy temu, wciąż możemy zostać ukarani. Środki zgromadzone z zapłaconych kar są później przeznaczane na wypłatę odszkodowań, na przykład za szkody wyrządzone przez kierowców bez ważnego OC lub gdy sprawca był nieznany.

Jaka kara za brak OC?

W przypadku motocykla oraz motoroweru za przerwę w ciągłości ubezpieczenia OC do 3 dni możemy zapłacić 170 zł kary. Za okres od 4 do 14 dni jest to już 435 zł. Mając nieważne OC dłużej niż 14 dni musimy się liczyć z karą o wysokości 870 zł.

Nasze portfele znacznie poważniej może uszczuplić brak ubezpieczenia OC w przypadku samochodu osobowego. Tutaj kara sięga już 5200 zł jeśli przekroczymy 14 dni. Za okres 4-14 dni jest to 2600 zł, a poniżej 3 dni dokładnie 1040 zł. Kary są jeszcze wyższe w przypadku samochodów ciężarowych (maksymalnie 7800 zł).

Jak uniknąć płacenia kary?

Oczywiście najprostszą metodą uniknięcia kary jest po prostu pamiętanie o konieczności zachowania ciągłości ubezpieczenia OC… Kiedy jednak mleko się już rozlało i przeoczyliśmy termin, pozostaje mieć nadzieję, że UFG nie wykryje naszego błędu przez kolejne trzy lata i nie nałoży kary.

Kiedy już otrzymamy pismo z UFG i nie potrafimy udowodnić, że w danym okresie, o który pytają urzędnicy, nasze ubezpieczenie OC było ważne, pozostaje jeszcze napisać wniosek o umorzenie wierzytelności, udzielenie ulgi lub rozłożenie płatności na raty. Możemy odwoływać się od nałożonej kary, jeśli mamy trudną sytuację finansową lub życiową. Innego wyjścia niestety nie mamy.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę