tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 6 milionów wraków. Czy czeka nas automatyczne wyrejestrowanie?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

6 milionów wraków. Czy czeka nas automatyczne wyrejestrowanie?

Autor: Raff 2020.03.17, 15:50 1 Drukuj

Nawet 6 milionów wraków stoi na polskich ulicach. Ogromna większość z nich nadaje się tylko na złom, nie ma ustalonego statusu własności, a jeśli mają nawet właścicieli, ci nie opłacają obowiązkowego ubezpieczenia OC. Rozwiązaniem byłoby automatyczne wyrejestrowanie.

Porzucone pojazdy widać niemal na każdym osiedlowym parkingu. Sporo z nich stoi porośnięte trawą w zaroślach, inne w zapomnianych szopach. Część z takich pojazdów ma status "nie sprzedaję, będę robił", inne przeszły w nieoficjalnym spadku ze zmarłego wujka na kuzyna siostry szwagra i tak już zostało.

NAS Analytics TAG

Większość właścicieli wraków nie zdaje sobie sprawy z faktu, że każdy niewyrejestrowany pojazd musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Za jego brak grozi kara od 200 do 1000 zł. Jak wykazała kwerenda w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), spośród około 24 milionów zarejestrowanych w naszym kraju pojazdów, około jedna czwarta nie ma opłaconej składki OC i nie pojawia się na corocznych, obowiązkowych przeglądach technicznych.

We wrakach leżą ogromne pokłady gotówki - nie chodzi tylko o wartość złomu, ale przede wszystkim o kary, jakie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada na kierowców, którzy nie opłacają składki OC. W ubiegłym roku wezwanie do zapłaty grzywny z tytułu nieopłacenia obowiązkowego OC otrzymało aż 126 tysięcy osób.

Rozwiązaniem problemu wraków w bazie CEPiK byłoby ich automatyczne wyrejestrowanie. Poseł KO, Bogusław Sonik skierował do ministra infrastruktury interpelację w sprawie zmian w przepisach, które umożliwiłyby wyrejestrowanie pojazdu nieużytkowanego przez okres minimum 5 lat z urzędu. Ministerstwo przygotowuje odpowiedź na to pytanie.

 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę