tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Nie pociśniesz. Eksperci szykują przymusowy ogranicznik prędkości
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Nie pociśniesz. Eksperci szykują przymusowy ogranicznik prędkości

Autor: Rafał Raff Betnarski 2018.01.29, 10:20 5 Drukuj

Przymusowy ogranicznik prędkości to pomysł unijnych urzędników na drogowe bezpieczeństwo. Dodajmy: pomysł nie nowy, dawno odrzucony jako zbyt niebezpieczny.

Nie jest tajemnicą, że nadmierna prędkość jest powodem znaczącej liczby wypadków drogowych w Unii Europejskiej. Unijni eksperci od dawna postulują wprowadzanie rozmaitych ograniczeń, które uniemożliwiałyby kierowcom przekraczanie ustalonych limitów.

NAS Analytics TAG

Jak uznają eksperci, ponieważ nie ma co liczyć na to, by kierowcy z własnej woli respektowali nakładane ograniczenia, należy wpłynąć na producentów pojazdów, by montowali oni specjalne ograniczniki. Testy przeprowadzone na norweskich drogach potwierdziły podobno skuteczność tego rozwiązania.

System przyhamuje

Cały system jest bardzo prosty - specjalna kamera odczytuje ustawione przy drodze znaki i informacje o odczytanych ograniczeniach przekazuje do komputera pokładowego, który najpierw ostrzega kierowcę, a potem, przy braku reakcji, samoczynnie dostosowuje prędkość do limitu.

Projektanci nowego rozwiązania twierdzą, że system zaprojektowano tak, by na krótki czas pozwalał na przekroczenie dozwolonej prędkości. Może być to potrzebne na przykład w sytuacji, kiedy zorientujemy się, że mamy do wyprzedzenia trzy ciężarówki zamiast jednej.

To już było

Unijni urzędnicy zapominają jednak o tym, że podobne rozwiązanie testował w 2006 roku brytyjski Departament Transportu. Wyposażony w ten system Suzuki Bandit testowany był na specjalnie wyznaczonych odcinkach dróg. Wówczas eksperci byli zgodni: taki wynalazek niesie ze sobą ogromne zagrożenie dla kierowcy.

Co tym razem przekonało ekspertów? Trudno powiedzieć. Wiemy tylko, że jeśli konsultacje przebiegną pomyślnie, przymusowy ogranicznik prędkości trafi do naszych motocykli i samochodów w 2020 roku.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 5
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę