tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 W objęcia śmierci. Unijni eksperci chcą wprowadzić niebezpieczny system w pojazdach NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

W objęcia śmierci. Unijni eksperci chcą wprowadzić niebezpieczny system w pojazdach

Autor: Raff 2019.02.19, 12:04 11 Drukuj

Przymusowy ogranicznik prędkości powraca jak zły sen. Unijni eksperci z uporem maniaka wracają do rozwiązania, które już dawno zostało uznane za niebezpieczne.

O tym, że nadmierna prędkość jest przyczyną wielu wypadków, przekonywać nikogo nie trzeba. W całej Europie problem łamania przez kierowców ograniczeń prędkości spędza sen z powiek różnych ekspertów od bezpieczeństwa. O ile część z nich tworzy ciekawe i skuteczne strategie, wykorzystujące logikę i nawyki kierowców, o tyle inni zdają się nie korzystać z rozumu w ogóle, zdając się na prymitywne związki przyczynowo-skutkowe.

__________________________________________

Jednym z takich właśnie ryzykownych pomysłów jest przymusowy ogranicznik prędkości, który miałby być stosowany we wszystkich pojazdach. Zdaniem Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu, dzięki temu rozwiązaniu będzie możliwe zredukowanie liczby śmiertelnych ofiar wypadków o 20 proc.

Odkręcasz? Na próżno

System, który ingeruje w prędkość pojazdu, bazuje na inteligentnym tempomacie ISA (Intelligent Speed Assistance), który można już dziś spotkać w niektórych samochodach. System analizuje prędkość na podstawie wskazań GPS i, jeśli stwierdzi jej przekroczenie na danym odcinku, ostrzega kierowcę by zwolnił. Jeśli ten nie posłucha, automatycznie ograniczy prędkość. Genialne, prawda? Zwłaszcza podczas wyprzedzania kolumny ciężarówek.

System pozwala wprawdzie na krótkotrwałe przekroczenie prędkości, ale może ono trwać zaledwie kilka sekund i wymaga wcześniejszej, dodatkowej konfiguracji. Oznacza to, że bez poważnej ingerencji w ustawienia, możemy narazić się na zderzenie czołowe podczas wyprzedzania pojazdu, którego długość źle oszacowaliśmy.

Zbyt niebezpieczne

Automatyczny ogranicznik prędkości testowany był jeszcze w 2006 roku przez brytyjski Departament Transportu. W rozwiązanie takie wyposażono motocykl Suzuki Bandit i testowano je na specjalnie wyznaczonych odcinkach dróg. Wnioski ekspertów były jednoznaczne - potencjalne korzyści, jakie może zaoferować taki system są niewspółmierne do zagrożenia, jakie niesie brak pełnej kontroli nad prędkością na drodze.

Szkoda, że idiotyczny pomysł, który pcha kierowców w objęcia śmierci nie wywołał żadnej refleksji ze strony unijnych ekspertów. Głosowanie nad nowymi rozwiązaniami w kwestii bezpieczeństwa, wśród których znajdzie się również przymusowy ogranicznik prędkości, odbędzie się 21 lutego. Mamy nadzieję, że to tragiczne rozwiązanie nigdy nie zostanie wprowadzone do seryjnych pojazdów.

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 4
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę