tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Chciała chronić bliską osobę przed mandatem. Poniosła srogą karę
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Chciała chronić bliską osobę przed mandatem. Poniosła srogą karę

Autor: Dominika Jochymska 2020.09.30, 13:59 Drukuj

Właścicielka pojazdu, uchwyconego przez fotoradar podczas jazdy w terenie zabudowanym z prędkością 109 km/h, wskazała siebie jako sprawcę. Problem w tym, że na zdjęciu wyraźnie widać, że za kierownicą siedzi mężczyzna. GITD nie dała jej wiary i skierowała sprawę do sądu. Kobieta została ukarana grzywną w wysokości 3 tys. zł.

Jak wszyscy wiemy, przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h wiąże się z utratą prawa jazdy na trzy miesiące. I pewnie przed tym właścicielka pojazdu chciała chronić widocznego na zdjęciu kierowcę. Nie dość, że przyjęła mandat w wysokości 500 zł. i 10 punktów karnych, to po skierowaniu sprawy do sądu przez GITD została ukarana grzywną w wysokości 3 tys. zł. Zagrała i przegrała. Dwukrotnie.

NAS Analytics TAG

Zgodnie z zapisami ustawy Prawo o ruchu drogowym, właściciel lub posiadacz pojazdu jest obowiązany wskazać na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy pojazd został użyty wbrew woli i wiedzy właściciela pojazdu przez nieznaną osobę, czemu nie mógł zapobiec.

Czy i kiedy więc nie musimy wskazywać kierującego pojazdem uwiecznionego na zdjęciu z drogowej fotobudki? Tylko w dwóch przypadkach.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego (TK P27/13 z 2014 roku):

  • Właściciel nie ma obowiązku wskazywania kierującego na żądanie uprawnionego organu, gdy to on sam był kierującym i dopuścił się wykroczenia.
  • Właściciel nie ma obowiązku wskazania na osobę najbliższą, jeśli kierowała jego samochodem, a sprawa dotyczy przestępstwa.

Natomiast:

  • Właściciel ma obowiązek wskazania kierującego, jeśli kierującym była osoba najbliższa, a sprawa dotyczy wykroczenia.

W świetle tych przepisów oraz ewidentnej niezgodności płci kierowcy widocznego na zdjęciu, właścicielka Passata zrobiła nad wyraz głupio i poniosła tego konsekwencje. Natomiast nie zmienia to faktu, że konieczność wskazywania kierującego pojazdem, niejednokrotnie po wielu miesiącach od wykonania zdjęcia, jest co najmniej kontrowersyjna i nadal budzi spore wątpliwości.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę