tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Ceny przejazdu autostradą w Polsce - jesteśmy rekordzistami
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Ceny przejazdu autostradą w Polsce - jesteśmy rekordzistami

Autor: Konrad Bartnik 2018.01.04, 10:33 4 Drukuj

Od początku stycznia obowiązują nowe stawki za przejazd 150-kilometrowym odcinkiem autostrady A2 pomiędzy Koninem, a Nowym Tomyślem, zarządzanym przez spółkę Autostrada Wielkopolska. Na każdej z trzech bramek zostawimy teraz 20 zł, co uczyniło tę trasę jedną z najdroższych w Europie.

Słynna "autostrada Kulczyka" od dawna jest najdroższą drogą w Polsce, a teraz dołączyła w tym względzie do ścisłej europejskiej czołówki. Obecny koszt przejazdu dla aut osobowych i motocykli wynosi już 40 groszy za kilometr, co sprawia, że na odcinku 150 km zostawimy łącznie 60 zł. Zarządzająca tą trasą spółka Autostrada Wielkopolska tłumaczy, że podniesienie opłat wymuszone zostało przez wzrost kosztów utrzymania, konieczność kolejnych inwestycji, m.in. rozbudowy obwodnicy Poznania, a także przez koszty obsługi kredytów zaciągniętych przez spółkę.

NAS Analytics TAG

Skąd aż takie różnice w cenach za przejazd autostradami państwowymi, a prywatnie zarządzanym wielkopolskim odcinkiem A2? Autostrady publiczne dotowane są z budżetu państwa, nawet na poziomie 60%, natomiast na wspomnianym odcinku obowiązują stuprocentowe zasady rynkowe. Koszty utrzymania i remontów trasy muszą być w całości pokryte z wpływów do kas na bramkach. Opłaty na A2 nie są również zwolnione z 23% podatku VAT.

Tyle teorii, ale sytuacji nie poprawia na pewno fakt, że w Polsce działa tylko czterech operatorów prywatnych autostrad. Przykładowo w Hiszpanii jest ich aż 33, co zwiększa konkurencję na rynku i trzyma stawki w ryzach. U nas póki co dla dużego obszaru naszego kraju wielkopolski odcinek A2 jest jedynym szybkim oknem na Zachód. Pozostaje niestety zacisnąć zęby i płacić.

 

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 4
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę