tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Prokurator mówi: dość! Będzie śledztwo w sprawie kosmicznych opłat za autostradę A2

Prokurator mówi: dość! Będzie śledztwo w sprawie kosmicznych opłat za autostradę A2

Autor: Rafał Raff Betnarski 2018.02.11, 18:08 1 Drukuj

Będzie śledztwo w sprawie horrendalnych opłat za odcinek autostrady A2 z Konina do Świecka. Prokurator Generalny nakazał sprawdzenie czy urzędnicy nie przekroczyli swoich uprawnień podczas podpisywaniu umów koncesyjnych.

Sprawa tak zwanej Autostrady Kulczyka od początku budziła wiele wątpliwości. Koncesja na jej budowę przyznana w 1997 przez rząd SLD przewidywała, że spółka Autostrada Wielkopolska ma pełne prawo do ustalania cen za przejazd. Co więcej - umowa została zawarta do 2037 roku i objęta jest klauzulą tajności. W czasie, kiedy negocjowano warunki koncesji i umowy, za autostrady odpowiadał Andrzej Patalas, bliski współpracownik Jana Kulczyka, udziałowca spółki Autostrada Wielkopolska.

Najwyższa Izba Kontroli nie pozostawiła na umowie suchej nitki. W raporcie z 2006 roku kontrolerzy wskazali na ogromne ryzyko związane z zaangażowaniem środków Skarbu Państwa w interesy prywatnych przedsiębiorców bez należytego zabezpieczenia. Skrytykowano także brak kompetencji i skuteczności administracji rządowej we współpracy z podmiotami prywatnymi.

Dziś Autostrada Wielkopolska jest najdroższą autostradą w Europie. Za każdy kilometr odcinka Konin-Świecko trzeba zapłacić aż 40 groszy. Dla porównania opłaty, obowiązujące na uznawanych za bardzo drogie autostradach Francji czy Grecji, nie przekraczają 37 groszy.

Sprawą horrendalnych opłat i tajemniczych układów prywatnej spółki z instytucjami rządowymi zainteresował się Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Polecił on wszcząć śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia przez urzędników obowiązków przy podpisywaniu umów koncesyjnych na budowę wspomnianej autostrady.

źródło: TVP Info

Zdjęcia
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę