tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Wyniki pierwszej rundy AMA EnduroCrossu w Glen Helen

Wyniki pierwszej rundy AMA EnduroCrossu w Glen Helen

Autor: Dominika Jochymska 2020.10.24, 19:07 Drukuj

Colton Haaker rozpoczął tegoroczną serię Mistrzostw AMA w EnduroCrossie od zwycięstwa w Glen Helen Raceway. Haaker wyprzedził Cody'ego Webba i Coopera Abbotta, który po raz pierwszy w karierze stanął na podium w klasie Pro

Przypomnijmy, że w tym sezonie, ze względu na pandemię koronawirusa seria EnduroCrossu została sprowadzona do sześciu wyścigów w ciągu zaledwie trzech tygodni. Cztery rundy odbędą się w Glen Helen (23,24,29 i 30 października) a dwie w Nampie (6 i 7 listopada).

Po sezonie, w którym, w porównaniu do rywali, bardzo rzadko widywaliśmy Coltona Haakera na starcie jakichkolwiek wyścigów, obrońca tytułu mistrzowskiego w EnduroCrossie uzyskał wyniki 1-3-1 i zdobył pierwsze zwycięstwo w klasyfikacji rundy w sezonie 2020. Cody Webb zajął drugie miejsce w klasyfikacji zawodów, uzyskując równe rezultaty 2-2-2. Cooper Abbott zajął trzecie miejsce na podium z wynikami 4-1-4.

Gdy w piątek po południu rozpoczął się pierwszy z trzech zaplanowanych wyścigów, Cooper Abbott zgarnął holeshota, a Haaker i Hart byli tuż za nim. Debiutujący w zespole FMF KTM Hart dość wcześnie zaliczył upadek, natomiast Haaker przejął prowadzenie w stawce. Systematycznie budował sobie przewagę nad resztą zawodników, którą utrzymał do mety. Webb i Hart również wyprzedzili Abbota, aby zająć drugie i trzecie miejsce. Abbott dojechał do mety na czwartym miejscu.

W drugim wyścigu kolejność na starcie była odwrócona. To oznaczało, że ośmiu najlepszych zawodników musiało startować z drugiej linii. Świetnie znamy ten format z Mistrzostw Świata SuperEnduro i wiemy również, że nie do końca pasuje on zawodnikom. Cóż jednak zrobić? Zasady, to zasady.

Abbott ponownie zaliczył dobry start i dość szybko pokonał Rydera Leblonda, który wczoraj debiutował w EnduroCrossie. Cooper objął prowadzenie i stworzył sobie nieznaczną przewagę. Reszcie zawodników zajęło trochę więcej czasu, aby przebić się do przodu. Webb awansował na drugie miejsce, zniwelował przewagę i wyprzedził, Abbotta aby objąć prowadzenie. Niestety na ostatnim okrążeniu rozbił się na sekcji kamieni, pozwalając Abbottowi odzyskać prowadzenie i zdobyć pierwsze w karierze zwycięstwo w klasie pro. Webb pozbierał się i zdołał zająć drugie miejsce. Haaker przebił się przez stawkę i zajął trzecie miejsce. Graffunder zajął czwarte miejsce, a Ty Cullins zamknął pierwszą piątkę.

W ostatnim wyścigu Haaker zgarnął holeshota i jechał równym tempem, aby wygrać drugi wyścig z trzech i zająć pierwsze miejsce w klasyfikacji dnia. Webb zaczynał wyścig z szóstego miejsca, ale szybko awansował na drugą pozycję, na której zakończył wyścig. Trystan Hart, który dwukrotnie rozbił się w drugim wyścigu, zrujnował swoje szanse na zwycięstwo. W trzecim wyścigu zajął trzecie miejsce, a w klasyfikacji rundy czwarte. Abbott zajął czwarte miejsce w finałowym wyścigu, co było wystarczającym wynikiem, aby zająć trzecie miejsce w klasyfikacji zawodów.

W kategorii kobiet, wielokrotna mistrzyni EnduroCrossu, Shelby Turner zdominowała wyścigi na swoim KTM'ie. Louise Forsley zajęła drugie miejsce, a Morgan Tanke uzupełniła podium.

Colton Haaker szczęśliwy z powodu powrotu do ścigania: - Przede wszystkim jestem wdzięczny wszystkim, którzy sprawili, że ten sezon może się wydarzyć. Po długiej przerwie i kontuzji ręki czułem, że jestem gotowy i jeździłem naprawdę dobrze, ale przy tak niewielu wyścigach w tym roku nie byłem pewien, czy jestem naprawdę gotowy. Więc świetnie, że okazało sie, że jednak jestem.

Cody Webb, który pauzował cały zeszły sezon z powodu kontuzji kolana: - Dobrze było wrócić. Brakowało mi całego zeszłego roku, więc denerwowałem się wchodząc w tę serię z nowym motocyklem. Wcześniej planowaliśmy ścigać się na motocyklu dwusuwowym, ale kilka tygodni temu zdecydowaliśmy się jednak na czterosuwowy Sherco 300. Zespół i motocykl spisały się naprawdę dobrze i myślę, że od tego miejsca mogę się tylko poprawić.

Cooper Abbott z pierwszym w karierze podium w klasie Pro: - Pracowałem naprawdę ciężko i czułem, że jestem w stanie walczyć o czwarte miejsce, ale Trystan miał pewne problemy, które otworzyły mi drzwi. Trenowałem z Trystanem, więc wiedziałem, że mam prędkość. Prowadziłem większość tego drugiego wyścigu, a potem Webb mnie wyprzedził, ale rozbił się tuż przede mną i wylądowałem na jego motocyklu. Zacząłem pierwszy i wygrałem.