tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Sygnalizacja BUS czy tradycyjna? Wyjaśniamy problem sygnalizacji na buspasach
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Sygnalizacja BUS czy tradycyjna? Wyjaśniamy problem sygnalizacji na buspasach

Autor: Raff 2018.08.20, 10:37 4 Drukuj

Motocykliści na buspasach powinni stosować się do sygnalizacji świetlnej dla autobusów, czy tej standardowej? Na motocyklowych forach warszawskich motocyklistów trwa zażarta dyskusja. Postanowiliśmy wyjaśnić sprawę.

Sygnalizacja na buspasach przeznaczona jest tylko dla autobusów. Sygnały przez nią nadawane są tożsame z tymi, które stosowane są na torowiskach tramwajowych. W skrócie - pionowa linia oznacza możliwość przejazdu, pozioma brak takiej możliwości.

__________________________________________

Podwójna sygnalizacja stosowana jest dlatego, by w niektórych miejscach autobusy miały możliwość ruszenia ze skrzyżowania przed samochodami - na przykład aby zmienić pas. Z taką sytuacją mamy do czynienia na Placu Bankowym, czy pod Galerią Wileńską, na skrzyżowaniu al. Solidarności z Targową.

Odkąd warszawscy motocykliści, w ramach testu, uzyskali prawo do poruszania się dwoma buspasami (na ul. Radzymińskiej i Trasie Łazienkowskiej), na forach pojawiły się dyskusje dotyczące tego, która sygnalizacja jest dla motocyklistów obowiązująca - autobusowa czy tradycyjna.

Problem z konfliktem dwóch sygnalizacji na buspasach teoretycznie nie powinien zaistnieć - ani na Trasie Łazienkowskiej, ani na Radzymińskiej nie ma skrzyżowań z priorytetem dla autobusów. A jednak, motocykliści mogą napotkać taki problem, na odcinku buspasa w Al. Solidarności od Rzeszotarskiej do Targowej, który, choć nie jest objęty przywilejem dla motocyklistów, często jest przez nich wykorzystywany niejako z rozpędu.

O ten konflikt spytaliśmy rzecznika Komendy Stołecznej Policji. Mł. asp. Antoni Rzeczkowski, w udzielonej nam odpowiedzi rozwiewa wszelkie wątpliwości: "motocykliści powinni stosować się do klasycznych sygnalizatorów świetlnych, przeznaczonych dla "zwykłych" użytkowników. Sygnalizatory BUS przeznaczone są wyłącznie dla kierowców autobusów".

W praktyce zatem motocyklista dojeżdżający do skrzyżowania Al. Solidarności z Rzeszotarskiej, powinien zjechać z buspasa. Jeżeli tego nie zrobi, może zablokować ruch autobusów. 

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 3
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę