tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Publiczne alkomaty - przydatny gadet czy promocja pijastwa?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Publiczne alkomaty - przydatny gadet czy promocja pijastwa?

Autor: Konrad Bartnik 2017.12.21, 16:07 Drukuj

Spotkania ze znajomymi, na które przyjeżdżamy własnym pojazdem, kończą się czasami sporym dylematem. Czy alkohol z jednego lub dwóch piw wypitych na początku imprezy zdążył się już rozłożyć i nie muszę wzywać taksówki? Władze Warszawy planują postawienie sieci publicznych alkomatów, które mają pomagać w takich sytuacjach.

Według informacji pochodzących z portalu brd24.pl, już w okolicach przyszłorocznych wakacji pojawią się na warszawskich ulicach pierwsze automaty mierzące na życzenie poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Estetyczne urządzenia przypominać będą niewielkie budki telefoniczne, a umieszczone na nich podświetlane reklamy pokażą "zgubne skutki picia wódki". Będzie to więc forma kampanii społecznej zalecającej umiar w przyjmowaniu pewnych płynów.

NAS Analytics TAG

Koszt pojedynczego badania ma być niewielki i wynieść maksymalnie złotówkę. Na razie postawionych zostanie pilotażowo kilka urządzeń w wybranych lokalizacjach. Trwa przetarg na dostawcę, do którego przystąpiło siedem firm.

Na całym świecie trwa ożywiona dyskusja, czy takie automaty to dobre rozwiązanie. Z jednej strony zdecydowanie lepiej trzymać się zasady, że prowadzenie pojazdu oznacza szlaban na alkohol na cały wieczór. Z drugiej, alkomat pomoże uniknąć osobom o słabej woli przykrych konsekwencji, w tym utraty prawa jazdy. Samowyeliminowanie się z ruchu kierowców będących pod wpływem alkoholu zwiększy również w oczywisty sposób bezpieczeństwo innych użytkowników dróg. Doświadczenia innych krajów są w tym względzie raczej mało pozytywne - publiczne alkomaty nie zmniejszyły wyraźnie ilości pijanych kierowców. Czy u nas będzie inaczej? Poczekajmy do okresu testowego.

Źródło: brd24.pl

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr