tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Od stycznia nie skasujesz punktów karnych
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Od stycznia nie skasujesz punktów karnych

Autor: Beavis 2015.09.23, 12:36 81 Drukuj

24 punkty karne na koncie? Nie tylko nie będziesz mógł ich zredukować, a gdy stracisz prawo jazdy trafisz na 4-dniowy kurs reedukacyjny.

W przyszłym roku pojawi się sporo zmian dla kierowców. Według informacji podanych przez TVN24BiS, od 4. stycznia zlikwidowane zostaną kursy pozwalające na zredukowanie punktów karnych. Aktualnie zgłaszając się do dowolnego WORD-u można przejść przez kilkugodzinny kurs, który zredukuje 6 punktów karnych z naszego konta. W przyszłym roku nie będzie takiej możliwości, a gdy zbierzemy komplet punktów zostaniemy odesłani na kurs reedukacyjny. I to kolejna nowość - zamiast konieczności udziału w pełnym egzaminie na prawo jazdy, będziemy mogli wziąć udział w kursie reedukacyjnym. Będzie trwał cztery dni (po 7 godzin dziennie) i kosztował 500 zł.

Jednak gdy po odzyskaniu prawa jazdy w okresie do 5. lat znów uda nam się zebrać komplet punktów, wtedy będziemy musili podejść do pełnego egzaminu na prawo jazdy - jak kierowca, który nigdy prawa jazdy nie posiadał.

Kolejną nowością jest tzw. "okres próbny" dla nowych kierowców. Przez 8 miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy każdy kierowca będzie zmuszony do posiadania naklejki zielonego liścia z przodu i tyłu pojazdu samochodowego. I teraz uwaga: w świetle prawa motocykl jest jak najbardziej pojazdem samochodowym. Czy będziemy musieli oklejać się zielonymi listkami? Pewnie nie, z racji tego, że proces otrzymywania prawa jazdy kat. A dla osób poniżej 24 roku życia jest wielostopniowy i wymaga posiadania prawa jazdy niższej kategorii (A2).

To oczywiście nie koniec. Jak podaje Dziennik Bałtycki, w trakcie trwania "okresu próbnego" każdy kierowca będzie zmuszony do przejścia kursu doszkalającego, teoretyczne i praktycznego z zakresu bezpieczeństwa. Nowi kierowcy nie będą mogli przekraczać 80 km/h poza obszarem zabudowanym i 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych. W przypadku dwóch wykroczeń nowy kierowca zostanie odesłany na wyżej wspomniany kurs reedukacyjny. Trzecie wykroczenie lub przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu komunikacji drogowej? Utrata prawa jazdy.

W międzyczasie Komisja Europejska orzekła, że strażacy nie będą mogli w drodze wyjątku podchodzić wcześniej do egzaminu na motocyklowe prawo jazdy (co miało miejsce do tej pory). We wtorek rząd przyjął nowelizację likwidującą taką możliwość. Do wcześniejszych egzaminów na kat. A (tzn. przed 24. rokiem życia) będą nadal mogli podchodzić funkcjonariusze policji i Straży Granicznej.

Na sam koniec dobra wiadomość: od przyszłego roku podczas jednej kontroli będzie można maksymalnie otrzymać 10 punktów karnych.

To jak, co myślicie o zmianach w przepisach? Dajcie nam znać w komentarzach!

  NAS Analytics TAG

Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 64
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę