tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Od stycznia nie skasujesz punktów karnych NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Od stycznia nie skasujesz punktów karnych

Autor: Beavis 2015.09.23, 12:36 81 Drukuj

24 punkty karne na koncie? Nie tylko nie będziesz mógł ich zredukować, a gdy stracisz prawo jazdy trafisz na 4-dniowy kurs reedukacyjny.

W przyszłym roku pojawi się sporo zmian dla kierowców. Według informacji podanych przez TVN24BiS, od 4. stycznia zlikwidowane zostaną kursy pozwalające na zredukowanie punktów karnych. Aktualnie zgłaszając się do dowolnego WORD-u można przejść przez kilkugodzinny kurs, który zredukuje 6 punktów karnych z naszego konta. W przyszłym roku nie będzie takiej możliwości, a gdy zbierzemy komplet punktów zostaniemy odesłani na kurs reedukacyjny. I to kolejna nowość - zamiast konieczności udziału w pełnym egzaminie na prawo jazdy, będziemy mogli wziąć udział w kursie reedukacyjnym. Będzie trwał cztery dni (po 7 godzin dziennie) i kosztował 500 zł.

NAS Analytics TAG

Jednak gdy po odzyskaniu prawa jazdy w okresie do 5. lat znów uda nam się zebrać komplet punktów, wtedy będziemy musili podejść do pełnego egzaminu na prawo jazdy - jak kierowca, który nigdy prawa jazdy nie posiadał.

Kolejną nowością jest tzw. "okres próbny" dla nowych kierowców. Przez 8 miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy każdy kierowca będzie zmuszony do posiadania naklejki zielonego liścia z przodu i tyłu pojazdu samochodowego. I teraz uwaga: w świetle prawa motocykl jest jak najbardziej pojazdem samochodowym. Czy będziemy musieli oklejać się zielonymi listkami? Pewnie nie, z racji tego, że proces otrzymywania prawa jazdy kat. A dla osób poniżej 24 roku życia jest wielostopniowy i wymaga posiadania prawa jazdy niższej kategorii (A2).

To oczywiście nie koniec. Jak podaje Dziennik Bałtycki, w trakcie trwania "okresu próbnego" każdy kierowca będzie zmuszony do przejścia kursu doszkalającego, teoretyczne i praktycznego z zakresu bezpieczeństwa. Nowi kierowcy nie będą mogli przekraczać 80 km/h poza obszarem zabudowanym i 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych. W przypadku dwóch wykroczeń nowy kierowca zostanie odesłany na wyżej wspomniany kurs reedukacyjny. Trzecie wykroczenie lub przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu komunikacji drogowej? Utrata prawa jazdy.

W międzyczasie Komisja Europejska orzekła, że strażacy nie będą mogli w drodze wyjątku podchodzić wcześniej do egzaminu na motocyklowe prawo jazdy (co miało miejsce do tej pory). We wtorek rząd przyjął nowelizację likwidującą taką możliwość. Do wcześniejszych egzaminów na kat. A (tzn. przed 24. rokiem życia) będą nadal mogli podchodzić funkcjonariusze policji i Straży Granicznej.

Na sam koniec dobra wiadomość: od przyszłego roku podczas jednej kontroli będzie można maksymalnie otrzymać 10 punktów karnych.

To jak, co myślicie o zmianach w przepisach? Dajcie nam znać w komentarzach!

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 64
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę