tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kary za brak OC - od stycznia w górę Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Kary za brak OC - od stycznia w górę

Autor: Lovtza 2015.12.22, 13:10 6 Drukuj

Od stycznia wchodzą w życie nowe stawki kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia z tytułu OC. W przypadku kierowców samochodów, którzy nie posiadają OC dłużej niż 14 dni oznaczać to będzie grzywnę w wysokości 3700 zł. Kwota ta obliczana jest z przelicznika minimalnego wynagrodzenia za pracę jest jedną z mniej dokuczliwych kar na tle innych państw Unii Europejskiej.

W przyszłym roku spodziewać się także należy wzrostu samych składek OC. W Polsce uważane są one za jedne z najniższych w UE, a ponadto UOKiK wydał w ostatnim czasie rekomendację zachęcającą ubezpieczycieli do zakończenia wojny cenowej o klienta i tym samym sprzedawanie polis po rentownych stawkach.

NAS Analytics TAG

Przypominamy, że osoba, która pomimo obowiązku nie zawarła umowy ubezpieczenia OC komunikacyjnego, jest obowiązana wnieść opłatę (karę). Wysokość kary w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za niespełnienie powyższego obowiązku, począwszy od roku kontroli rozpoczynającego się dnia 1 stycznia 2012 r. stanowi równowartość:

a) samochody osobowe - dwukrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę,
b) samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy  - trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę,
c) pozostałe pojazdy - jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Warto pamiętać, iż w przypadku posiadaczy pojazdów mechanicznych, którzy nie spełnili obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC komunikacyjnego, wysokość opłaty jest uzależniona od okresu pozostawania tego posiadacza bez ochrony ubezpieczeniowej w każdym roku kalendarzowym i wynosi:

1) 20 % opłaty w przypadku gdy okres ten nie przekracza 3 dni,
2) 50 % opłaty w przypadku gdy okres ten nie przekracza 14 dni,
3) 100 % opłaty w przypadku gdy okres ten przekracza 14 dni.

Jeżeli podmiot kontrolowany nie przedstawi dokumentów świadczących o tym, że okres, w którym nie posiadał ubezpieczenia jest krótszy niż 14 dni, nakładana jest kara w pełnej wysokości.

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 3
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę