tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Drożeje ubezpieczenie OC
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Drożeje ubezpieczenie OC

Autor: Lovtza 2016.03.09, 14:20 16 Drukuj

Wszyscy zapewne pamiętają tzw. podatek Religi. Podatek Religi obowiązywał w Polsce do końca 2008 roku i wynosił 12% składki ubezpieczenia OC. Został zniesiony w 2008 roku ustawą (Dz. U. z 2008 r. Nr 225, poz. 1486). Teraz ma wrócić w nowej formie.

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" utrzymanie oddziałów ratunkowych kosztuje ok. 1,1 mld zł. Zgodnie z założeniem Ministerstwa Zdrowia skoro kierowcy powodują wypadki, to właśnie oni powinni przyczynić się do finansowania oddziałów ratunkowych, na które przyjmowane są ofiary zdarzeń. Poszkodowani w wypadkach na drodze stanowią ok. 10-20 proc. wszystkich osób przyjmowanych przez SOR-y.

NAS Analytics TAG

Nowa ustawa, która ma zmienić wysokość stawek OC, powstanie jeszcze w tym roku. Obecnie na oddziały ratunkowe przeznaczane jest wspomniane ok. 1,1 mld zł. Aby uzyskać tę kwotę z podatku, jego stawka musiałaby wynosić 14 proc. wartości ubezpieczenia. W przypadku pierwotnej wersji podatku Religi było to 12 proc. Jak wysokie będą składki? Specjaliści przewidują wzrost cen OC o 10 proc.

Podatek w swej pierwotnej postaci  wziął swoją nazwę od nazwiska legendy polskiej kardiologii i ówczesnego ministra zdrowia w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniewa Religi. Został wprowadzony w życie w formie ustawy uchwalonej 29 czerwca 2007 r i podpisanej 17 lipca 2007 r przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Był krytykowany przez ówczesną (i jednocześnie obecną) opozycję oraz Polską Izbę Ubezpieczeń, a także zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego. Teoretycznie pieniądze z podatku Religi miały być kierowane na leczenie ofiar wypadków drogowych. W praktyce trafiały do jednego rządowego wora, stanowiąc kolejne z wielu obciążeń podatkowych dla Kowalskiego.

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 12
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę