tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 MXGP: wyniki szóstej rundy. Gajser i Geerts wygrywaj± w Kegums [VIDEO]

MXGP: wyniki szóstej rundy. Gajser i Geerts wygrywaj± w Kegums [VIDEO]

Autor: Dominika Jochymska 2022.04.25, 11:04 Drukuj

Szósta runda Mistrzostw Świata w Motocrossie odbyła się w miniony weekend na Łotwie. Idealne starty w Kegums zaliczyli Tim Gajser, który powiększył swoją przewagę w tabeli MXGP oraz Jago Geerts, który odzyskał fotel lidera w klasie MX2.

Pod nieobecność Jeffreya Herlingsa i Romaina Fabvre, Gajser wygląda jakby był o klasę wyżej od innych zawodników. Póki co żaden z rywali nie jest w stanie realnie zagrozić Słoweńcowi w jego marszu po tytuł mistrzowski. Drugi w tabeli, Jorge Prado, traci do niego 66 punktów i raczej nie będzie miło wspominać startu na Łotwie. Prado wygrał wyścig kwalifikacyjny, a następnie prowadził większość pierwszego wyścigu, ale potem Gajser zaatakował szybko, gdy tylko znalazł się na drugim miejscu po tym jak wyprzedził Paulsa Jonassa, co nieco zszokowało Prado, który później powiedział, że Tim pojawił się znikąd. Prado kontynuował ostrą jazdę chcąc pozostać blisko zawodnika Hondy.

Na jedno okrążenie przed końcem, Prado jeszcze bardziej zbliżył się do rywala, ale po skoku wylądował i zahaczył o motocykl Gajsera, w efekcie czego upadł. Gajser zdołał się utrzymać i wygrał, a Prado zajął dopiero 12. miejsce.

W drugim wyścigu sytuacja Prado wyglądała jeszcze gorzej. Po starcie jechał na szóstym miejscu, po kilku okrażeniach zaliczył upadek ostatecznie zajmując 13. miejsce. W tym czasie Gajser stoczył pojedynek z Paulsem Jonassem, który jadąc u siebie nabrał wiatru w żagle i prowadził w wyścigu. Mimo świetnej jazdy przez cały weekend Jonass nie był w stanie zatrzymać Słoweńca, który GP Łotwy zakończył wynikiem 1-1.

Jonass, po znakomitym występie, zajął drugie miejsce w klasyfikacji rundy, a Ruben Fernandez pojechał mocno, ale spokojnie i po raz pierwszy w tym sezonie stanął na podium.

Glenn Coldenhoff zajął czwartą pozycję po tym jak wyrwał trzecie miejsce w drugim wyścigu, wyprzedzając Fernandeza na samej mecie. Maxime Renaux nie miał udanych startów, ale pojechał wystarczająco dobrze, aby zająć piąte miejsce.

22. Benoit Paturel

Klasyfikacja generalna klasy MXGP (po 6 rundach)

20. Alvin Östlund 33

Jago Geerts w wielkim stylu wrócił na szczyt po trudnym Grand Prix w Trentino, wygrywając oba wyścigi klasy MX2 w Kegums. Obecnie zrównał się w punktach z Tomem Vialle i odbił czerwoną tabliczkę z rąk rywala dzięki największej liczbie wygranych wyścigów.

W pierwszym wyścigu Vialle zaliczył upadek i ukończył rywalizację na piątym miejscu. W drugim wyścigu jechał w okolicach szóstego miejsca, ale zaczął odrabiać straty i na ostatnim okrążeniu stoczył zaciętą batalię z Kayem de Wolfem o drugie miejsce. Holender jak szybko stracił swoją pozycję, tak szybko ją odzyskał, a wykorzystując uślizg koła rywala zwiększył przewagę i dowiózł ją do mety.

To był bardzo dobry weekend dla Kevina Horgmo. Norweg był jedynym zawodnikiem, który był w stanie dotrzymać tempa Jago Geertsowi. W pierwszym wyścigu trzymał się blisko Geertsa i zajął drugie miejsce, a w drugim prowadził przez ponad połowę czasu. Geerts powoli, ale pewnie niwelował przewagę rywala i odbił prowadzenie. Gdy wszystko wskazywało, że Horgmo zajmie drugie miejsce, uderzył w kostki wygradzające i upadł. Udało mu się zająć czwarte miejsce oraz drugie w klasyfikacji rundy.

Kay de Wolf zajął czwarte miejsce w klasyfikacji dnia dzięki mocnej jeździe w drugim wyścigu, a Thibault Benistant zamknął pierwszą piątkę.