tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 MXGP: wyniki 14 rundy. Mordercza batalia w piaskach Lommel [VIDEO]

MXGP: wyniki 14 rundy. Mordercza batalia w piaskach Lommel [VIDEO]

Autor: Dominika Jochymska 2022.07.25, 11:40 Drukuj

To był piekielnie trudny weekend w Belgii, gdzie odbyła się czternasta runda Mistrzostw Świata w Motocrossie - Grand Prix Flandrii. Każdego roku Lommel to jeden z najtrudniejszych wyścigów sezonu i ten rok nie był wyjątkiem. Tym razem upał był dodatkowym utrudnieniem na i tak już wymagającym, piaszczystym torze, który zawsze testuje zawodników do granic.

W klasie MXGP tym razen rządzili Holendrzy, ale kolejność na podium ważyła sie do samego końca drugiego wyścigu. Ryalizacja była zacięta i każdy wybór linii, każdy awans w stawce był istotny, a nawet najmniejszy błąd okazywał się bardzo kosztowny.

W pierwszym wyścigu zwycięstwo w świetnym stylu odniósł Brian Bogers. Upał i kopny piach Lommel nie przeszkodziły mu w zgarnięciu pierwszej w karierze wygranej w klasie królewskiej. Jego rodak, Calvin Vlaanderen wywalczył drugie miejsce po tym, jak wyprzedził Romaina Febvre.

Czołowa czwórka klasyfikacji generalnej osiągnęła wyniki poniżej oczekiwań. Jorge Prado zgarnął holeshota, prowadził i wszystko wyglądało świetnie, ale w pewnym momencie całkowicie stracił rytm i spadł na dziewiąte miejsce.

Tim Gajser zmagał się walcząc o swoją zwyczajową płynność, a większość czasu spędził walcząc z zawodnikami Yamahy, którzy ostatecznie zajęli miejsca przed nim: Glenn Coldenhoff czarte, Maxime Renaux piąte, a Jeremy Seewer szóste.

W drugim wyścigu czołówka wyglądała tak samo jak w pierwszym. Tym razem to Glenn Coldenhoff kontrolował wyścig jadąc na czele. Zwycięstwo w klasyfikacji dnia wywalczył jednak Brian Bogers, który na koniec wyścigu wyprzedził Romaina Febvre i na mecie zameldował się z trzecim czasem. Calvin Vlaandern w obu wyścigach zajął drugie miejsce i tylko jeden punkt dzielił go od najwyższego stopnia podium. Tym sposobem na pudle zobaczyliśmy trzech Holendrów i ani jeden z nich nie był Jeffreyem Herlingsem.

Jeremy Seewer ukończył wyścig na piątej pozycji przed Maximem Renaux i Timem Gajserem. Jorge Prado ponownie zgarnął holeshota, ale tym razem po upadku finiszował na dziesiątym miejscu.

20. Harri Kullas

Klasyfikacja generalna klasy MXGP (po 14 rundach)

20. Alvin Östlund 101

W pierwszym wyścigu klasy MX2 o zwycięstwo walczyli Kay de Wolf i Jago Geerts, którzy bardzo szybko wyprzedzili zdobywcę holeshota i wczesnego lidera Roana van de Moosdijka. De Wolf nieustannie wywierał presję na Geertsie, ostatecznie go wyprzedził i odniósł zwycięstwo.

Liam Everts szybko awansował na trzecie miejsce, ale równie szybko został wyprzedzony przez Simona Langenfeldera i Thibaulta Benistanta. Everts finiszował na piątym miejscu, a wczesny lider van de Moosdijk na szóstym.

Tom Vialle miał fatalny wyścig. Rozbił się na pierwszym okrążeniu i kolejny raz na dwa przed końcem, gdy próbował wyprzedzić van de Moosdijka. Ostatecznie Tom zajął siódme miejsce.

W drugim wyścigu ponownie Geerts i de Wolf walczyli o zwycięstwo. Geerts prowadził na początku, ale potem de Wolf objął prowadzenie. Tym razem jednak Geerts nie zamierzał odpuszczać i po chwili podążania za rywalem wyprzedził go i odniósł zwycięstwo w wyścigu. Wynik 2-1 dał Belgowi zwycięstwo w rundzie i zwiększył jego przewagę w tabeli nad Tomem Vialle do 23 punktów.

Simon Langenfelder na krótko objął drugie miejsce, dopóki upał nie dał mu się we znaki, a dwa upadki na ostatnich kilku okrążeniach sprawiły, że spadł na dziewiąte miejsce i stracił miejsce na podium.

Mimo bardzo ciężkiego dnia, miejsce na podium zajął natomiast Tom Vialle. Francuz po zaciętym pojedynku w drugim wyścigu uzyskał wyniki 7-4 i trzecie miejsce w klasyfikacji rundy.