tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 MXGP: wyniki 16 rundy. Gajser zdobywa tytu³, ciê¿ka przeprawa Geertsa w klasie MX2 [VIDEO]

MXGP: wyniki 16 rundy. Gajser zdobywa tytu³, ciê¿ka przeprawa Geertsa w klasie MX2 [VIDEO]

Autor: Dominika Jochymska 2022.08.16, 10:26 Drukuj

Zgodnie z oczekiwaniami, Tim Gajser przypieczętował swój piąty tytuł mistrza świata podczas Grand Prix Finlandii w miniony weekend. W klasie MX2 natomiast walka o mistrzostwo nadal trwa i po ostatnich dramatycznych wyścigach ponownie nabrała kolorów.

W klasie MXGP Tim Gajser był jedynym zawodnikiem, który w tym sezonie zdobył czerwoną tabliczkę lidera. Rywale nie byli w stanie mu zagrozić, mimo że Słoweniec miał w tym sezonie słabsze momenty. Tim prowadził przez najwięcej okrążeń ze wszystkich zawodników w klasie (184), wygrał łącznie 13 wyścigów, 8 Grand Prix i 11 razy stanął na podium. Żaden inny zawodnik nie może pochwalić się takim wynikiem w tym roku.

Ale nie tylko Honda miała swój wielki moment w Finlandii. Było to również ważne Grand Prix dla Yamahy, która po raz pierwszy w swojej historii świętowała 1-2-3 w klasie MXGP, gdy na podium stanęli Glenn Coldenhoff, Jeremy Seewer i Maxime Renaux.

Pierwszy wyścig wygrał Brian Bogers, a za nim uplasowała się trójka zawodników Yamahy. Drugi wyścig okazał się dla Bogersa pechowy. Zawodnik Husqvarny zaliczył upadek i o włos minął się z podium.

Zupełnie inaczej drugi wyścig będą wspominać zawodnicy "niebieskich", którzy zdominowali rywalizację i zajęli pięć pierwszych miejsc, po tym jak do wspomnianej trójki dołączyli Brent Van doninck i Calvin Vlaanderen.

Do końca sezonu pozostały jeszcze dwie rundy, ale pozycje Seewera i Coldenhoffa na podium serii wydają się być niezagrożone.

0. Alvin Östlund

Klasyfikacja generalna klasy MXGP (po 16 rundach)

20. Alvin Östlund 107

Wyścig o tytuł w klasie MX2 nadal trwa po tym, jak Jago Geerts rozbił się dwukrotnie w drugim wyścigu po wygranej w pierwszym wyścigu, w którym pokonał Toma Vialle. W pierwszym wyścigu początkowo Geerts jechał koło w koło z Vialle, a ostatecznie wygrał z przewagą niemal 14 sekund. Jednak wszystko poszło nie tak w drugim wyścigu.

Geerts prowadził na drugim okrążeniu, kiedy wypadł z zakrętu, przeleciał przez kierownicę, utknął pod motocyklem i wznawiał wyścig z ostatniego miejsca. Od tego momentu zdesperowany Geerts był najszybszym zawodnikiem na torze odrabiając straty. Niestety ponownie rozbił się zderzając się z Mikkelem Haarupem podczas próby wyprzedzenia go i ostatecznie zajął siódme miejsce.

Z przodu trwała walka pomiędzy Liamem Evertsem, Tomem Vialle i Roanem van de Moosdijkiem. Po błędach rywali ten ostatni objął prowadzenie i wydawało się, że dowiezie je do mety. Niestety na dwa okrążenia przed końcem zaliczył upadek i oddał pierwszą pozycję Vialle, a drugą Kayowi de Wolf.

Wynik 2-1 dał Vialle zwycięstwo w rundzie. Na dwie rundy przed końcem sezonu, Francuz ma 15 punktów straty do Jago Geertsa, który z wynikiem 1-7 ukończył GP Finlandii na trzeciej pozycji. Drugie miejsce wywalczył Kay de Wolf z wynikiem  3-2.