tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 MXGP: wyniki fina³owej rundy. Gajser i Vialle wygrywaj± w Turcji. Pirelli z 79 tytu³ami mistrzowskimi [VIDEO]

Autor: Dominika Jochymska 2022.09.05, 11:11 Drukuj

Osiemnasta i zarazem finałowa runda Mistrzostw Świata w Motocrossie pojechała w miniony weekend w Turcji. Mistrz Świata MXGP Tim Gajser zakończył sezon zwycięstwem w rundzie, a z kolei dwa wyścigi klasy MX2 zakończyły marzenia Jago Geertsa o tytule mistrzowskim.

Pierwszy wyścig klasy MXGP wygrał Maxime Renaux, choć początkowo prowadził Mitch Evans, a za nim jechał Jeremy Seewer. Najpierw Renaux wyprzedził Seewera przejmując drugie miejsce, a następnie zbliżył się do Evansa, wyprzedził go i odjechał. Za nim walka o pozycje trwała w najepsze, ale ostatecznie drugie miejsce zajął Seewer, a trzecie Tim Gajser. Evans ukończył wyścig dopiero na 12 pozycji.

W drugim wyścigu Romain Febvre zgarnął holeshota, a za nim podążał Mitch Evans. Maxime Renaux miał kolejny dobry start, ale potem zaliczył upadek, który wysłał go na sam koniec stawki.  Przez sporą część wyścigu Gajser jechał za Jorge Prado, który jak zwykle nie był łatwy do wyprzedzenia. Ostatecznie Timowi się udało i zajął drugie miejsce za Febvre, a Jeremy Seewer dojechał na metę z trzecim czasem.

W klasyfikacji zawodów wygrał Gajser (3-2), drugie miejsce zajął Seewer (2-3), a podium uzupełnił Febvre (8-1). W sezonie 2022 wicemistrzem świata został Jeremy Seewer, a brązowy medal mistrzostw powędrował do Jorge Prado, który tym pozytywnym akcentem zakończył dość trudny dla siebie sezon.

10. Mitchell Evans 308

W pierwszym wyścigu klasy MX2 Tom Vialle zgarnął holeshota i prowadził, podczas gdy jego główny rywal w walce o tytuł, Jago Geerts jechał na szóstym miejscu. Belgowi zajęło trochę czasu przedostanie się na drugie miejsce, ale gdy wreszcie mu się udało zmniejszył stratę do mniej niż czterech sekund. Niestety chwilę później zaliczył upadek i spadł na trzecie miejsce. Geerts zdołał odbić drugie miejsce z rąk Kaya de Wolfa i na tej pozycji dojechał do mety. To oznaczało, że losy tytułu rozstrzygną się w drugim wyścigu.

W drugim wyścigu zarówno Vialle, jak i Geerts szybko uciekli stawce. Geerts prowadził, ale Vialle w końcu go wyprzedził i wyszedł na czoło. Belg trzymał się rywala i cały czas naciskał, nie był w stanie jednak go wyprzedzić. W pewnym momencie Vialle upadł, a ponieważ Geerts jechał tą samą linią, wpadł na niego i również upadł. Vialle pozbierał się szybciej i miał pięć sekund przewagi, Geerts ruszył w pogoń szaleńczym tempem, ale popełnił błąd dając rywalowi kolejne sekundy przewagi. Następonie ponownie odrobił straty, ale kolejny błąd popełniony na dwa okrążenia przed końcem, pogrzebał jego marzenia o tytule mistrzowskim, który po raz drugi powędrował do Toma Vialle. Trzecie miejsce w klasyfikacji sezonu zajął Simon Längenfelder.

W klasyfikacji sezonu klasy MXGP pierwszą piątkę stanowią zawodnicy Pirelli, natomiast w klasie MX2 czterech na pięciu pierwszych zawodników startuje w barwach tej włoskiej marki. Tytuł mistrzowski w klasie kobiet zdobyła Nancy Van de Ven, co łącznie z tytułami Tima Gajsera i Toma Vialle zwiększyło bilans tytułów mistrzowskich marki Pirelli do 79.