tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 AMA Pro Motocross: wyniki fina³owej rundy sezonu 2023 na Ironman Raceway [VIDEO]

AMA Pro Motocross: wyniki fina³owej rundy sezonu 2023 na Ironman Raceway [VIDEO]

Autor: Dominika Jochymska 2023.08.28, 10:33 Drukuj

Ostatnia runda tegorocznego sezonu Mistrzostw AMA Pro Motocrossu za nami. Sezonu, który obfitował w wielkie emocje podczas wszystkich 22 wyścigów każdej z klas. Sezonu, w którym w jednej klasie byliśmy świadkami dominacji i perfekcji, podczas gdy druga obfitowała w niespodzianki i była całkowicie nieprzewidywalna. Tak, czy inaczej, finałowa runda sezonu, po krótkiej przerwie, powróciła na Ironman Raceway, a obaj koronowani mistrzowie noszą to samo nazwisko: Lawrence.

W klasie 250 oba wyścigi należały do Jo Shimody. Japończyk po raz pierwszy w karierze uzyskał wynik 1-1 i wygrał trzecią rundę AMA Pro Motocrossu w karierze. Drugie miejsce zajął Haiden Deegan (2-3), a podium uzupełnił Tom Vialle (3-4).

Lider klasyfikacji generalnej, Hunter Lawrence dojeżdżał na metę na piątej i dziewiątej pozycji, co dało mu piąte miejsce w rundzie i zapewniło tytuł mistrzowski z przewagą 20 punktów nad drugim w tabeli Justinem Cooperem. Podium sezonu uzupełnił Jo Shimoda wyprzedzając Haidena Deegana różnicą 22 punktów.

To jednak nie koniec zmagań zawodników w tym roku. Nowa formuła Mistrzostw w SuperMotocrossie (SMX) przewiduje jeszcze dwa play offy (9 i 16 września) oraz wielki finał 23 września. Do dalszych rozgrywek Hunter Lawrence wejdzie z pierwszą lokatą, a za nim uplasowali się: Haiden Deegan, Levi Kitchen, RJ Hampshire i Jo Shimoda. Jadący swój pierwszy pełny sezon za oceanem Tom Vialle zajmuje szóste miejsce.

10. Stilez Robertson 12-11

Klasyfikacja generalna klasy 250 (na koniec sezonu)

10. Ryder DiFrancesco 208

W klasie 450, Jett Lawrence zapisał się na kartach historii motocrossu, zostając zaledwie trzecim zawodnikiem, który zaliczył idealny sezon. Wcześniej, kompletem zwycięstw mogli pochwalić się Ricky Carmichael w 2002 i 2004 roku oraz James Stewart w 2008. Teraz do nich dołączył Jett Lawrence, który wygrywając 22 wyścigi z 22, dokonał tego w swoim debiutanckim sezonie w klasie królewskiej.

Bracia Lawrence są pierwszym rodzeństwem, które w tym samym roku zdobyło tytuły mistrzowskie w Pro Motocrossie. Nie ulega wątpliwości, że ci dwaj Australijczycy piszą nowa historię tej dyscypliny. A wspólnie z Chasem Sextonem, który zdobył tytuł mistrzowski w klasie 450 AMA Supercrossu, zapewnili zespołowi Hondy łącznie pięć tytułów mistrzowskich w jednym sezonie.

Finałowa runda należała do Lawrence'a, a za nim uplasowali się Chase Sexton (2-2) i Aaron Plessinger (5-3). Czwartą lokatę wywalczył Jason Anderson (4-4), a pierwszą piątkę uzupełnił Adam Cianciarulo (6-6).

Podium sezonu wygląda natomiast następująco: Jett Lawrence, Dylan Ferrandis i Aaron Plessinger. Z kolei do play offów SMX z pierwszą lokatą wejdzie Chase Sexton (710 punktów) przed Aaronem Plessingerem, Jettem Lawrencem, Adamem Cianciarulo i Dylanem Ferrandisem.