tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 MXGP: wyniki 16 rundy. Febvre i Everts najlepsi na piaskach Arnhem [VIDEO]

MXGP: wyniki 16 rundy. Febvre i Everts najlepsi na piaskach Arnhem [VIDEO]

Autor: Dominika Jochymska 2023.08.21, 11:29 Drukuj

Szesnasta runda Mistrzostw Świata w Motocrossie odbyła się w miniony weekend na typowym holenderskim torze piaskowym w Arnhem. Choć powiedzieć typowy, to raczej za dużo powiedzieć. Liczne dziury i głębokie koleiny sprawiły, że tor był bardzo wymagający i dostarczył zawodnikom nie lada wyzwań. Każda utrata koncentracji mogła skończyć się fatalnie.

W pierwszym wyścigu klasy MXGP Jorge Prado zgarnął holeshota, a za nim jechali Jeremy Seewer i Romain Febvre. Febvre szybko wyprzedził Szwajcara, a następnie także Prado. Wszystko wskazywało, że Fracuz jedzie po wygraną, do czasu, kiedy kamień zablokował mu tylny hamulec, a obaj rywale go wyprzedzili. W końcu Febvre ruszył ponownie i zaczął gonić liderów. Upadek Seewera pomógł mu odzyskć drugie miejsce, ale na wyprzedzenie Prado zabrakło mu już czasu.

W drugim wyścigu Febvre zgarnął holeshota i prowadził od początku aż do samej mety. Najwięcej emocji jednak wzbudziła wśród fanów batalia pomiędzy dwoma zawodnikami Yamahy. Jadący u siebie Glenn Coldehoff ostro walczył o drugie miejsce z Jeremym Seeweram, który gonił prowadzącego Febvre. Cała trójka mocno oddaliła się od reszty stawki jadąc na tym trudnym torze z niesamowitą prędkością.

Ostatecznie to Seewer przejechał linię mety jako drugi i zajął trzecie miejsce na podium (3-2). Glenn Coldenhoff uplasował się oczko niżej z wynikiem 4-3. Grand Prix, po raz szósty w tym sezonie, wygrał Romain Febvre (2-1), a drugie miejsce zajął lider klasyfikacji Jorge Prado (1-4).

Tim Gajser dwukrotnie był piąty i takie miejsce zajął w klasyfikacji dnia, a Jeffrey Herlings nie wystartował w wyścigach głównych po kraksie w treningu czasowym.

10. Ben Watson

Klasyfikacja generalna klasy MXGP (po 16 rundach)

10. Maxime Renaux 260

W klasie MX2 Simon Laegenfelder zgarnął holeshota i kontrolował wyścig od startu aż do mety. Za nim Andrea Adamo doganiał jadącego na drugiej pozycji Liama Evertsa, i kiedy wyglądało, że za chwilę go wyprzedzi, jego pasek z gogli się poluzował sprawiając chwilowy kłopot, co wystarczyło Evertsowi, aby odjechać. Ostatecznie Adamo zrzucił gogle i ruszył dalej. Everts natomiast rozbił się na ostatnim okrążeniu oddając pozycję rywalowi. Everts utrzymał trzecią pozycję, a startujący niemal tuż po operacji obojczyka, Jago Geerts był czwarty.

W drugim wyścigu belgijscy zawodnicy nie dali szans rywalom zajmując wszystkie miejsca na podium wyścigu, a losy wygranej w rundzie ważyły się aż do ostatnich metrów ostatniego wyścigu. Liam Everts zgarnął holeshota, ale na drugim okrążeniu wyprzedził go Lucas Coenen. Kiedy gnał po wygraną, zaliczył upadek na wybojach i został wyprzedzony przez Evertsa i Kevina Horgmo. Nie zwlekając Coenen wziął się ponownie do pracy i niedługo potem wyprzedził Horgmo, a następnie także Evertsa. Dowiózł prowadzenie do mety i wygrał drugi wyścig.

Za nim batalię toczyli Everts i Geerts. Od ich wyników zależało, kto wygra rundę, a kto załapie się na podium. Ostatecznie drugie miejsce zajął Everts i wygrał GP, a trzecie Geerts, który uplasował się tuż za podium dnia. Drugie miejsce zajął Lucas Coenen (6-1), a trzecie Simon Laengenfelder (1-6). Lider generalki, Andrea Adamo zajął piąte miejsce z wynikami 2-5.