tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Zielone, czerwone i te tablice rejestracyjne w Polsce. Co oznaczaj, jak je zdoby?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Zielone, czerwone i te tablice rejestracyjne w Polsce. Co oznaczaj, jak je zdoby?

Autor: Janusz Bbenek 2020.09.24, 15:04 1 Drukuj

Kolejne zmiany przepisów, a także zmiany sytuacji politycznej i podziału administracyjnego kraju - to wszystko sprawiło, że na pojazdach zarejestrowanych w Polsce możemy zauważyć tablice rejestracyjne mocno różniące się między sobą wyglądem. Sprawdźmy, co oznaczają poszczególne wzory i kolory. 

Do roku 2000 - czarne tło, białe litery i cyfry

Do przełomu wieków polskie tablice rejestracyjne pod względem estetyki wyróżniały się raczej mocno na niekorzyść - czarne z prostymi białymi literami i cyframi, powiedzieć o nich "minimalistyczne" to nic nie powiedzieć. Wciąż można je spotkać na ponad 20-letnich autach i motocyklach, które od 2000 roku nie zmieniły właścicieli lub przy kupnie/sprzedaży nie było obowiązku ich zmiany. Warto zaznaczyć, że choć wiekowe, to wciąż są w pełni legalne. Pojazdy z czarnymi tablicami mają swój niepowtarzalny klimat youngtimera.

NAS Analytics TAG

Po roku 2000 - białe tło, czarne litery i cyfry

Stosowane dziś białe tablice obowiązują od 31 marca 2000 roku. Ich wzór uwzględnia nowy podział administracyjny na 16 województw oraz 380 powiatów i miast na prawach powiatu. Do 30 kwietnia 2016 roku na bocznym niebieskim polu umieszczony był symbol PL oraz flaga polski. Na tablicach wydawanych po tej dacie naszą flagę zastąpiły unijne gwiazdki, ponadto pomiędzy literami i cyframi pojawiła się nalepka legalizacyjna. Ponadto od 1 stycznia 2018 roku pomiędzy literami i cyframi umieszcza się nalepkę legalizacyjną. 

Tablice zmniejszone oraz indywidualne

W przypadku chęci zarejestrowania pojazdu, na którym standardowe tablice się nie mieszczą - np. auta z rynku amerykańskiego, można wystąpić z wnioskiem o wydanie tablicy (lub tablic) zmniejszonych. Jak sama nazwa wskazuje - mają one mniejszy rozmiar i krótszy ciąg znaków. Niestety, wielu polskich kierowców w trosce o ciekawszy wygląd swoich pojazdów, nadużywa tej możliwości. Należy pamiętać, że jest to nielegalne - jeśli pojazd jest konstrukcyjnie przystosowany do dużej tablicy, policja oraz Stacje Kontroli Pojazdów mogą zatrzymać dowód rejestracyjny. 

Za dodatkową opłatą można ponadto wyrobić tablicę indywidualną, zawierającą dwa symbole określające województwo (litera + cyfra, np. W1) oraz od trzech do pięciu wybranych przez wnioskodawcę liter, tworzących słowo, symbol lub nazwę firmy. Nie każdy wybrany ciąg znaków znajdzie się jednak na tablicy - rozpatrujący wniosek urzędnik zablokuje go, jeśli pojawią się np. wulgaryzmy. Koszt wyrobienia takich tablic jest wysoki - komplet do auta kosztuje 1000 zł.

Tablice dla pojazdów bezemisyjnych - zielone tło, czarne litery i cyfry

Tablice te, przeznaczone dla pojazdów z napędem elektrycznym i wodorowym, wprowadzono niedawno - od 1 stycznia tego roku. Poza tłem ich układ jest identyczny, jak w tablicach dla pojazdów z napędem spalinowym. Rzucający się w oczy wygląd ma ułatwić korzystanie ze specjalnych uprawnień, takich jak wjazd do stref czystego transportu czy na buspasy. Właściciele pojazdów bezemisyjnych, zarejestrowanych przed 1 stycznia 2020 roku i jeżdżących z białymi tablicami, również mogą złożyć wniosek o wymianę tablic na zielone. 

Tablice tymczasowe i badawcze - białe tło, czerwone cyfry i litery

Tablice tymczasowe, wydawane na okres od złożenia wniosku o rejestrację do czasu otrzymania tablic właściwych, mają podobny układ, co "zwyczajne", jednak cyfry i litery pisane są czerwonym fontem. Ponadto, podobnie jak w tablicach indywidualnych, symbol jednostki administracyjnej ogranicza się do województwa - jedna litera i jedna cyfra na początku. 

Niemal identycznie wyglądają tablice badawcze, wykorzystywane przez niektóre firmy, media czy instytuty. Mają jednak nieco inny układ symboli i najczęściej towarzyszy im plakietka z napisem "Jazda próbna".

Tablice profesjonalne (dealerskie) - białe tło, zielone litery i cyfry

Salony samochodowe oraz motocyklowe mają możliwość korzystania z jednego kompletu tablic dla kilku pojazdów, np. floty testówek. Tablice profesjonalne z zielonymi symbolami oraz nieco innym ich układem wprowadzono 11 lipca 2019 roku. Wcześniej dealerzy często korzystali z tablic badawczych. 

Tablice dla pojazdów zabytkowych - żółte tło, czarne litery i cyfry

Ten rodzaj tablic jest bardzo charakterystyczny - jaskrawy kolor i symbol starego auta są nie do przeoczenia. Zarejestrowanie pojazdu jako zabytkowy daje pewne przywileje, ale nakłada również obowiązki. Wymagany wiek maszyny to 25 lat, potrzebna jest również pozytywna opinia konserwatora zabytków. 

Tablice dyplomatyczne - niebieskie tło, białe litery i cyfry

Takie tablice na pojazdach spotkamy najczęściej w Warszawie, gdzie działa największe skupisko placówek dyplomatycznych różnych państw. Na charakterystycznych niebieskich tablicach umieszczone są wyłącznie litery, cyfry oraz nalepka legalizacyjna. Nasza rada - w ruchu miejskim najlepiej trzymać się od takich pojazdów z daleka :)

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr