tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Za pikne, by byo prawdziwe? Paliwo przyszoci pozyskiwane wprost z powietrza
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Za pikne, by byo prawdziwe? Paliwo przyszoci pozyskiwane wprost z powietrza

Autor: Janusz Bbenek 2020.05.18, 21:32 2 Drukuj

Jednym z pomysłów na paliwo przyszłości jest połączenie dwutlenku węgla pozyskiwanego wprost z powietrza z wodorem uzyskanym w procesie hydrolizy wody. Kanadyjska firma Carbon Engineering (CE) prowadzi już próby tego typu instalacji. 

Jedna rzecz łączy motocyklistów na całym świecie, niezależnie od tego, jakim typem jednośladów jeżdżą. Przytłaczająca większość z nich kocha silniki spalinowe, ich dźwięk, wibracje i sposób pracy. Obecnie lobby elektryczne ma bardzo mocną pozycję, ale powiedzmy sobie szczerze - znalezienie niewyczerpywalnej i czystej alternatywy dla paliw na bazie ropy naftowej byłoby spełnieniem naszych marzeń i gwarancją spokojnej starości. 

NAS Analytics TAG

Choć wydaje się to dosyć nieprawdopodobne, rozpoczęto już próby pozyskiwania składników do produkcji paliw wprost ze składników dostępnych w najbliższym otoczeniu - dwutlenku węgla z powietrza i wody. Firma Carbon Engineering CE z Kanady prowadzi testy instalacji typu A2F - Air To Fuels. 

Jej najbardziej zaawansowany projekt nazwany został Direct Air Capture. Jest to duży zespół komórek z wentylatorami ułożony w strukturę plastra miodu. Każda z nich zasysa powietrze i wyłapuje z niego cząsteczki dwutlenku węgla. Inna część systemu dokonuje hydrolizy wody, uzyskując czysty wodór, który w połączeniu z dwutlenkiem węgla jest bazą dla paliw. 

W przeciwieństwie do paliwa z ropy naftowej, to uzyskane z powietrza i wody nie zawiera cząsteczek siarki. Jest nie tylko czystsze, ale również dużo lepiej się spala, a napędzane nim silniki uzyskują większą moc, niż na dzisiejszych paliwach. 

Wyzwaniem dla inżynierów pozostaje optymalizacja ilości energii elektrycznej potrzebnej do prowadzenia procesu hydrolizy wody, a tym samym uczynienie tego sposobu produkcji paliw opłacalnym. Systemy A2F mają za to jedną ogromną i bardzo ciekawą zaletę - spaliny można teoretycznie odzyskiwać i z powrotem przerabiać na paliwo. Za piękne, żeby było prawdziwe? Poczekajmy, zobaczymy!

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie
Komentarze 2
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr