tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Systemy multimedialne w autach s± bardziej niebezpieczne ni¿ alkohol i inne u¿ywki
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Systemy multimedialne w autach s± bardziej niebezpieczne ni¿ alkohol i inne u¿ywki

Autor: Janusz Bêbenek 2020.03.18, 19:16 2 Drukuj

Badania przeprowadzone niedawno w Wielkiej Brytanii dowiodły, że nowoczesne systemy informacyjno-rozrywkowe stosowane w autach mają destrukcyjny wpływ na uwagę kierowców. Obniżają koncentrację na drodze i wydłużają czas reakcji bardziej, niż obecność alkoholu i THC w organizmie kierowcy.

Nieuwaga kierowców aut to jedno z głównych zagrożeń dla nas, motocyklistów. Wobec niespodziewanych i niedbale wykonywanych manewrów bywamy bezbronni. Powodem nie jest zazwyczaj brak umiejętności, tylko rozproszenie uwagi. 

NAS Analytics TAG

Badania na ten wykonała renomowana, założona w 1933 roku brytyjska firma konsultingowa TRL Limited, zajmująca się kwestiami transportu, we współpracy z organizacją IAM RoadSmart. Przebadano grupę kierowców pod kątem wpływu różnych czynników odwracających uwagę i spowalniających reakcje. 

Na tor testowy skierowano kierowców ze stężeniem alkoholu w organizmie na granicy legalnej wartości oraz mających we krwi substancje pochodzące z palenia marihuany. Prowadzących obiema rękami oraz trzymających w jednej z nich telefon. Wreszcie - w autach wyposażonych w systemy typu infotainment, aktywowane głosem lub dotykowo. Były to najpopularniejsze na rynku systemy Android Auto i Apple CarPlay, a kierowcy testowi mieli za zadanie wybrać muzykę oraz wprowadzić korektę w ustawieniach nawigacji.

Okazało się, że to właśnie te nowoczesne systemy, zaprojektowane przecież do pracy w autach, są największymi pożeraczami uwagi kierowców. Podczas gdy graniczna ilość alkoholu we krwi spowalniała reakcje o ok. 12%, to sterowany dotykowo Apple CarPlay robił to na poziomie aż 57%. Okazało się ponadto, że kierowcy korzystający z systemów infotainment regularnie zjeżdżali z pasa na ok. pół metra oraz odrywali wzrok od drogi na więcej niż 5 sekund. 

Wyniki badań zostały przekazane krajowym i międzynarodowym urzędom i organizacjom zajmującym się bezpieczeństwem ruchu drogowego, jako pomoc w opracowaniu nowych regulacji w sprawie pokładowych systemów.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê