tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Eksperci żądają wprowadzenia w Polsce nowych ograniczeń prędkości
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Eksperci żądają wprowadzenia w Polsce nowych ograniczeń prędkości

Autor: Raff 2020.04.06, 10:13 8 Drukuj

Obniżenia prędkości na drogach i autostradach domagają się eksperci zajmujący się ruchem drogowym. Ich zdaniem może mieć to kolosalny wpływ na odciążenie służby zdrowia, zajętej walką z pandemią.

120 km/h na autostradzie i 80 km/h poza terenem zabudowanym - takie limity prędkości powinny, zdaniem naukowców, obowiązywać w Polsce w czasie walki z epidemią COVID-19. Niższe prędkości przełożyły by się na zmniejszenie liczby wypadków na drogach, co, z kolei, odciążyłoby służbę zdrowia, zmęczoną walką z pandemią wirusa.

2023 05 Harley Davidson 2plus2 420x400
NAS Analytics TAG

Apel do ministrów zdrowia i infrastruktury wystosowali naukowcy z Politechniki Krakowskiej i Politechniki Lubelskiej. Oprócz ograniczenia prędkości na drogach, eksperci proponują także zwiększenie liczby patroli drogowych i podniesienia kar za przekroczenie dozwolonej prędkości.

Zgodnie z propozycjami, nowe ograniczenia prędkości wyglądałyby następująco:

  1. Na autostradzie - 120 km/h.
  2. Na dwujezdniowej drodze ekspresowej - 110 km/h.
  3. Na jednojezdniowej drodze ekspresowej oraz na drodze dwujezdniowej o co najmniej o dwóch pasach przeznaczonych dla każdego kierunku ruchu - 90 km/h.
  4. Na pozostałych drogach poza obszarem zabudowanym - 80 km/h.
  5. W terenie zabudowanym - jednolicie w okresie całej doby 50 km/h.

Podstawową przesłanką stojącą za apelem jest fakt, że wyraźnie wzrosła liczba ciężkich wypadków drogowych. Stało się tak, mimo drastycznego spadku ruchu, spowodowanego ograniczeniami przemieszczania się. Naukowcy podali także 10 argumentów szczegółowych, uzasadniających wprowadzenie nowych ograniczeń prędkości.

Apel w sprawie nowych ograniczeń prędkości podpisali: prof. dr hab. inż. Stanisław Gaca, dr inż. Jeremi Rychlewski, dr inż. Marek Bauer, dr hab. inż. Janusz Bohatkiewicz, dr inż. Tadeusz Kopta, dr inż. Andrzej Krych, dr hab. inż. Andrzej Szarata, dr hab. inż. Lidia Żakowska oraz mgr inż. Mirosław Bajor - dyrektor programowy cyklu Konferencje Specjalistyczne oraz mgr Ewelina Nawara - dyrektor Wydawnictwa Media Pro Polskie Media Profesjonalne.

źródło: brd24.pl, Konferencje Specjalistyczne

 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 5
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę