tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Rozpoczcie sezonu motocyklowego: Czy warto wycign motocykl na zimow przejadk?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Rozpoczcie sezonu motocyklowego: Czy warto wycign motocykl na zimow przejadk?

Autor: Micha Brzozowski 2016.12.27, 13:20 14 Drukuj

Co roku, gdy huk strzelających korków od szampana (i nie tylko) przestaje szumieć mi w głowie, zaczynam myśleć o motocyklach. Nowy rok w kalendarzu skłania mnie do refleksji o nadchodzącym wielkimi krokami nowym sezonie motocyklowym. Do tej pory skupiałem się jedynie na regularnym ładowaniu akumulatorów moich motocykli, teraz zaczynam myśleć o większej liczbie rzeczy związanych z moim motocyklizmem.

Jak co roku zaczynam zastanawiać się czy nie sprzedać któregoś motocykla i nie zamienić go na coś szybszego/wygodniejszego/innego (niepotrzebne skreślić), czy nie powinienem wymienić porysowanej szybki w kasku lub nie zawieźć rozerwanego w sezonie kombinezonu do kuśnierza. Zaczynają mnie też nachodzić myśli o tym, jak będzie wyglądał ten najbliższy sezon, czy bezpiecznie go przejeżdżę, czy po prostu wszystko będzie ok.

NAS Analytics TAG

O ile ciśnienie na jazdę rośnie wprost proporcjonalnie do długości przerwy od motocykla, o tyle rozsądek powstrzymuje mnie przed wyprowadzeniem motocykla z garażu - nawet jeżeli w styczniu trafiają się dni z temperaturą oscylującą wokół 10 stopni na plusie. Czekam spokojnie na kalendarzową wiosnę. Dlaczego?

1. Kierowcy aut nie zwracają na nas uwagi w sezonie, gdy jest nas dużo na ulicach. Wtedy każdy motocyklista widziany przez kierowcę samochodu przypomina mu o tym, że za chwilę może nadjechać kolejny. Poza sezonem nie ma kto im przypominać. Na drodze jesteśmy praktycznie sami, a kierowcy odzwyczaili się już przez ostatnie 2, 3 miesiące od widoku motocyklistów. Jeżeli w sezonie musimy myśleć nie tylko za siebie, ale i za kierowców, to poza sezonem trzeba być 10 razy bardziej skupionym.

2. Na drodze leży zimowy "syf". Piach sypany na chodnikach i przystankach trafia na drogi. Sól i inne chemikalia nie zdążyły jeszcze spłynąć z deszczami, odpowiednie służby też jeszcze nie oczyściły jezdni. Zima trwa. Asfalt jest zimny i mało przyczepny. Mimo tego, że teraz jest 10 stopni na plusie, nocą temperatury spadają do zera, albo poniżej. Nie są to warunki idealne dla pracy opon naszych motocykli i ślizg w takich warunkach jazdy jest więcej niż prawdopodobny.

3. Kilka miesięcy przerwy w jeździe motocyklem to dużo, choć nam już po 15 minutach jazdy wydaje się, że wszystko pamiętamy i czujemy się, jakbyśmy wczoraj odstawili motocykl na zimowanie. Niestety tak nie jest. Niektóre odruchy - w sezonie bezwarunkowe - w tej chwili zanikły, nie mamy takiego wyczucia hamulca czy gazu jak w sezonie. Wszystko to musi do nas powoli wrócić. Jedna, pojedyncza przejażdżka może nam więcej zaszkodzić niż pomóc bo…

4. …wyskakujemy na motocykl korzystając z jednorazowego okienka pogodowego. Podświadomie chcemy się nacieszyć jazdą na zapas - jechać szybciej, robić wszystko "bardziej", by na dłużej starczyło. To może się okazać brzemienne w skutkach. Właśnie teraz trzeba jechać ostrożnie, delikatnie, zwracając uwagę na wszystko, co dzieje się wokół nas - a to nie sprawia takiej przyjemności jak ostatnie w sezonie przeloty w sezonie. Powstaje pytanie, czy taka jazda ma sens?

5. Dodatkowo przydałoby się, żeby nasza jednorazowa przejażdżka była samotna. Powinniśmy jechać własnym tempem, skupić się na sobie, nie na kolegach. Czy takie "latanie", samotne, z prędkością patrolową sprawi wam frajdę? Raczej nie, chyba że potrzebujecie zdjęcia na swoje profile społecznościowe z podpisem - ja już jeżdżę, a Wy?

Możecie nie zgodzić się z powyższymi twierdzeniami, albo po prostu je zbagatelizować. Wyjechać pierwszy raz w roku na miasto i odkręcić manetę. Pamiętajcie jednak, że tylko od was zależy jak będą przebiegały pierwsze w roku jazdy i czy po tej pierwszej będą jeszcze kolejne. Uważajcie na siebie i na innych użytkowników drogi, którzy na was uważać nie będą…

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 12
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr