tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Przyszłość jest teraz - czyli motocykl sterowany gestami NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Przyszłość jest teraz - czyli motocykl sterowany gestami

Autor: Wojtek Grzesiak 2019.10.18, 09:56 Drukuj

Kolorowe wyświetlacze, wbudowana nawigacja, obsługa Android Auto i Apple CarPlay, odbieranie połączeń telefonicznych - te i inne udogodnienia stają się coraz powszechniejsze w motocyklach. A gdyby tak sterować nimi przy pomocy gestów?

Mój gadżeciarski duch i wybujała fantazja nie pozwoliły mi przejść obojętnie, kiedy Rafał wrzucił link ze smartfonem sterowanym przy pomocy gestów. Chodzi o Google Pixel 4, który jest wyposażony w Project Soli. Pod tą tajemniczą nazwą kryją się radary umożliwiające obsługę urządzenia przy pomocy gestów. To może być rewolucja na miarę ekranów dotykowych. Tylko co do tego mają motocykle?

NAS Analytics TAG

Producenci motocykli powoli zaczynają szukać nowych rozwiązań w zakresie wyświetlania informacji o stanie motocykla. Niedawno pisaliśmy o patencie na wyświetlacze przezierne, który złożyła Honda. Jest to świetny pomysł, ponieważ zamiast spoglądać na zegary będziemy mieć wszystko podane na tacy, a konkretnie - na szybie. Brakuje jednak rewolucji w zakresie obsługi wyświetlaczy.

Obecnie mamy dwa rozwiązania - wyświetlacze dotykowe oraz klasyczne sterowanie przyciskami. To drugie jest kompletnie niepraktyczne, ponieważ ilość informacji i mnogość ustawień sprawia, że trzeba spędzić dużo czasu przeklikując się przez menu. Z drugiej strony - przyciski sprawiają, że nie musimy odrywać rąk od kierownicy w trakcie jazdy. Ekrany dotykowe z kolei sprawiają, że dostęp do menu motocykla jest łatwiejszy. Często jednak trzeba zdjąć rękawice, ponieważ albo nie dają  możliwości obsługi ekranów dotykowych, albo specjalny materiał szybko się niszczy.

Tutaj na scenę wkracza Project Soli. Najlepszy, moim zdaniem, scenariusz zakłada, że obsługa zegarów odbywałaby się jednocześnie przy pomocy przycisków i gestów. Jeżeli mamy czas, to spokojnie możemy się przeklikać przyciskami. Jeżeli się spieszymy, to do gry wchodzą gesty. Można by zaprogramować osobny gest na dostęp do menu zawieszenia, osobny dla nawigacji, osobny dla menu zmiany mapy silnika… i tak dalej. Można pójść jeszcze dalej - wyobraźcie sobie obsługę wpisywania celu podróży przy pomocy gestów. W powietrzu kreślicie znaki, które zmieniają się w litery - to wszystko bez konieczności zdejmowania rękawic.

Z jednej strony pomysł ten wydaje się odległy, z drugiej - zmiana ustawień motocykla przy pomocy smartfona czy radary do aktywnego tempomatu też były kiedyś w fazie wizji szaleńca, a wkrótce te i inne rozwiązania będą coraz powszechniejsze.

A gdyby tak wprowadzić sterowanie głosowe…?

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę