tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Policjant vs alkomat na telewizyjnej antenie Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Policjant vs alkomat na telewizyjnej antenie

Autor: Beavis 2015.11.04, 09:23 6 Drukuj

Tym razem 1:0 dla alkomatu.

Mł. insp. Marek Konkolewski w trakcie programu "Świat się kręci" (TVP2) postanowił zaprezentować działanie alkomatu - jednego z tych, których funkcjonariusze używają do szybkiej, wstępnej kontroli trzeźwości (np. pod światłami). Inspektorowi zapaliła się czerwona lampa, z czego wynikła dość zabawna sytuacja:

Posted by Sfotografuj policjanta on 2 listopada 2015

Jak się później okazało, urządzenie poinformowało tylko, że nie jest gotowe do pracy. Totalnie inną sprawą jest fakt, że tego typu alkomaty używane są do "wstępnej selekcji", a ostatecznie i tak w celu ustalenia trzeźwości należy skorzystać z homologowanego alkomatu z ustnikiem. Tylko dlaczego inspektor Konkolewski dodał, że "jest trzeźwy, sprawdzał"? Czyżby była potrzeba?

Odkładając żarty na bok, a pozostając w temacie: w połowie października Rzecznik Praw Obywatela, dr Adam Bodnar, wystosował list do Ministra Zdrowia zauważając, że prewencyjne badania trzeźwości kierowców jest nie do końca legalne. Jak możemy wyczytać w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:

__________________________________________

Art. 47. 1. Jeżeli zachodzi podejrzenie, że przestępstwo lub wykroczenie zostało popełnione po spożyciu alkoholu, osoba podejrzana może być poddana badaniu koniecznemu do ustalenia zawartości alkoholu w organizmie, w szczególności zabiegowi pobrania krwi. Zabiegu pobrania krwi dokonuje fachowy pracownik służby zdrowia.

Z powyższego wynika, że badanie może zostać wykonane dopiero po fakcie dokonania wykroczenia lub przestępstwa. Prawo w tej materii jednak jest niejasne i stoi w opozycji do ustawy o ruchu drogowym. Celem RPO ma być jego klaryfikacja - chyba nikt nie będzie dyskutował z tym, że kontrole trzeźwości powinny być przeprowadzane w możliwie największej liczbie.

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 4
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę