tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Podatek od czynnoci cywilnoprawnych PCC-3 2020. Co to jest, kiedy zapaci, jaka kara
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Podatek od czynnoci cywilnoprawnych PCC-3 2020. Co to jest, kiedy zapaci, jaka kara

Autor: Wojtek Grzesiak 2020.01.08, 08:08 2 Drukuj

Zakup samochodu lub motocykla często pociąga za sobą konieczność zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Na zapominalskich i spóźnialskich czekają spore kary. Kiedy należy zapłacić PCC-3? Co grozi za spóźnienie?

Podatek od czynności cywilnoprawnych to jeden z niewielu podatków, które od lat są stałe. Stawka wynosi 2% od wartości pojazdu. Jako wartość zazwyczaj jest przyjmowana kwota na umowie. W przypadku znacznego zaniżenia względem cenników, którymi posługują się urzędnicy, należy przedstawić odpowiednią dokumentację. Bez tego możemy się spodziewać wyliczenia podatku na podstawie cenników, którymi dysponuje skarbówka.

NAS Analytics TAG

Kiedy należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych? Pierwszą sytuacją jest bezpośredni zakup pojazdu zarejestrowanego w Polsce od osoby fizycznej. Druga sytuacja to zakup pojazdu z komisu, kiedy komis jest pośrednikiem, a właścicielem pojazdu jest osoba fizyczna.

Podatek należy zapłacić w ciągu 14 dni od dnia zakupu pojazdu i również w tym terminie pieniądze muszą trafić na konto urzędu skarbowego, do którego przypisany jest kupujący. W przypadku opóźnienia oczywiście grozi kara. Wynosi ona od 1/10 minimalnego wynagrodzenia do jego dwudziestokrotności. W 2020 pensja minimalna wynosi póki co 2600 złotych. To oznacza, że kara będzie wynosić od 260 do nawet 52 000 złotych.

Czy kary można uniknąć? Jeżeli już zdarzy wam się przekroczyć wyznaczony termin, to można złożyć w urzędzie skarbowym odpowiednie oświadczenie - tak zwany czynny żal. Nie gwarantuje to sukcesu, ale zawsze warto spróbować i liczyć, że naczelnik urzędu skarbowego będzie w dobrym nastroju. W oświadczeniu należy przyznać się do winy i zobowiązać do uiszczenia zaległości wraz z ustawowymi odsetkami. 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Poka wszystkie komentarze
Autor:xxx 08/01/2020 15:40

Czyli podatek od podatku?

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr