tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Norma Euro 5 już obowiązuje. Czy można zarejestrować motocykl z normą Euro 4?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Norma Euro 5 już obowiązuje. Czy można zarejestrować motocykl z normą Euro 4?

Autor: Janusz Bębenek 2020.01.10, 12:12 Drukuj

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje nowa, restrykcyjna norma emisji spalin i hałasu Euro 5. W salonach oraz w magazynach importerów wciąż znajdziemy jednak sporą liczbę nowych motocykli, przystosowanych jeszcze do starej normy Euro 4, które z pewnością będą miały teraz atrakcyjne ceny. Wyjaśniamy, czy jest się czego obawiać, jeśli chodzi o możliwość rejestracji takiego pojazdu. 

Norma Euro 5 stanowiła potężne wyzwanie dla inżynierów, którzy musieli stworzyć technologie umożliwiające spełnienie wyśrubowanych parametrów, przy jednoczesnym utrzymaniu jak najniższego stopnia skomplikowania i rozsądnej ceny nowych motocykli. Urzędnicy narzucili przede wszystkim dalsze poważne ograniczenia emisji szkodliwych substancji:

NAS Analytics TAG
  • tlenku węgla z 1,14 g/km do 1,0 g/km

  • węglowodorów z 0,17 g/km do 0,1 g/km

  • tlenków azotu z 0,09 g/km do 0,06 g/km

Wprowadzono ponadto nowe związki, na które należy zwrócić uwagę, pominięte w normie Euro 4 - węglowodory niemetanowe, których nie może być więcej, niż 0,068 g/km. Nowością jest również okres, przez który maszyna musi w 100% spełniać wymogi. W Euro 4 było to 20 tysięcy km, w Euro 5 cały cykl życia maszyny. 

Kolejne ważne punkty normy Euro 5 to wewnętrzny system pomiarowy i poziom hałasu. W poprzedniej generacji motocykli montowany był system OBD I, wykrywający usterki układu elektrycznego oraz błędy w układzie kontroli emisji. Norma Euro 5 narzuca nowy system OBD II, który monitoruje wszystkie parametry pracy silnika, które mogą wpłynąć na końcową jakość spalin. Obecnie motocykle z silnikami większymi niż 175 cm3 nie mogą być głośniejsze, niż 80 dB. Nowy limit hałasu dla normy Euro 5 nie został jeszcze określony - będzie wprowadzony w późniejszym czasie oddzielnym aktem prawnym. 

O to, jak wygląda kwestia możliwości rejestracji po 1 stycznia 2020 motocykli spełniających normę Euro 4, zapytaliśmy pana Marka Sobolewskiego z polskiego oddziału Honda Motor Europe:

Motocykle z normą Euro 4 można rejestrować do 31.12.2020, gdyż 1.01.2021 tracą ważność odnośne homologacje. Możliwość rejestracji można przedłużyć przez importerów o 2 lata na zasadach końcowej partii produkcji, do 31.12.2022. Zezwolenie wydawane jest przez Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego.

Pojazdy korzystające z zasad końca partii produkcji muszą być wyprodukowane w chwili ważności świadectwa homologacji oraz znajdować się na terenie UE. Liczba pojazdów z końcowej partii produkcji nie może przekroczyć 10% liczby pojazdów zarejestrowanych w dwóch poprzednich latach lub 100 pojazdów, w zależności od tego, która wartość jest większa. Dla każdego typu homologacyjnego (praktycznie oznacza to: dla każdego modelu) liczy się to oddzielnie.

Wygląda więc na to, że alarmistyczne teorie o całkowitym braku możliwości zarejestrowania nowego motocykla z normą Euro 4 po 1 stycznia 2020, na jakie można natknąć się w sieci, są delikatnie mówiąc, niedokładne. Kupując pojazd z salonu zaopatrywanego przez poważnych importerów, możemy być spokojni o późniejszy proces rejestracji. Na wszelki wypadek warto jednak za każdym razem przed zakupem zapytać, czy zadbano o odpowiednie dokumenty. 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę